Acord Invest sází na atmosféru historických domů

Hlavní stránka » Aktuality » Acord Invest sází na atmosféru historických domů

V širším centru Prahy je několik stovek domů, které potřebují rekonstrukci. Společnost Acord Invest se od roku 2006 specializuje na rekonstrukce těchto domů na rezidenční bydlení – a za tu dobu jich zrekonstruovala již desítky.

O tomto zajímavém tématu jsme pohovořili se Sergem Mayerem, zakladatelem a jednatelem společnosti Acord Invest.

Na jaké domy konkrétně se vaše společnost specializuje?
Jádrem našeho podnikání jsou rekonstrukce zchátralých domů v širším historickém centru Prahy. Těchto objektů je zde dlouhá řada a opravdu opravu potřebují, některé z nich jsou dokonce zcela neobydlené a v dezolátním stavu. My takové domy za pomoci partnerů kupujeme, rekonstruujeme a následně formou prodeje bytů nabízíme zájemcům. Je to práce, která nám dává smysl, protože tak zachraňujeme historickou hodnotu těchto domů pro další generace a přinášíme do těchto prostor nový život, který by jinak neměly. Vybíráme si takové domy, které jsou něčím unikátní – zejména lokalitou či architektonickým zpracováním. Za úzké spolupráce s experty na památkovou péči a architekturu pak domy citlivě rekonstruujeme a dáváme jim nové využití.

Kolik domů jste již takto zachránili?
Od našich začátků v roce 2006 jsme v Praze zrekonstruovali již 32 domů. Naše práce zde se odehrává zhruba na dvou úrovních. Některé projekty rekonstruujeme výhradně ve vlastní režii a další pak pro naše partnery, pro něž zajišťujeme jednotlivé služby na manažerské bázi. Pokud bychom ale sečetli všechny projekty, na kterých jsme se v Praze podíleli, dostali bychom se k tomuto číslu.

O jaké byty je nyní mezi vašimi klienty největší zájem?
Naši klienti chtějí luxusní bydlení v historickém centru Prahy. To jim můžeme nabídnout rekonstrukcí historických budov. Ale musíme do historických kulis přinést aktuální vysoký standard luxusního bydlení. Včetně nejmodernějšího řešení topení, klimatizace, zabezpečení a dalších detailů. Snažíme se získat ze stávající nemovitosti to nejlepší a přizpůsobit ji modernímu člověku. Navenek je to pak historický dům, jako před sto lety, ale uvnitř luxusní bydlení odpovídající potřebám moderního člověka. O naše byty mají zájem zejména lidé, kteří chtějí žít v centru hlavního města a mít zde zázemí nejvyššího standardu. Jsou to mladí manažeři, kteří v Praze pracují a nechtějí ztrácet hodiny denně dopravou na okraj Prahy nebo do domu za její hranicí, ale i investoři, kteří kupují byty pro své děti. Takoví lidé preferují menší byty s maximální výbavou a vysokým standardem.

Narážíte při svém podnikání na nějaké zásadní problémy?
Světová banka, která každoročně vydává přehled s názvem Doing Business, v nedávné zprávě oznámila, že Čes-
ká republika klesla v žebříčků rychlosti udělování stavebního povolení z loňského 127. místa na 156., což je neuvěřitelná ostuda. Vzhledem k tomu, že nestavíme na zelené louce, ale rekonstruujeme již stojící budovy, to v našem případě netrvá naštěstí až tak dlouho. Celý tento proces trvá v průměru dva až tři roky, ale mohl by být výrazně kratší, kdyby odpadly některé průtahy. Ty stojí výrazné prostředky navíc, které by konečný zákazník platit nemusel. Pevně doufáme, že připravovaná novela zákona v tomto ohledu pomůže celý proces urychlit. Je to minimálně první krok správným směrem.

Na jakém zajímavém projektu nyní pracujete?
Aktuálně máme obrovskou radost z projektu Terasa Lavande, který netradičně propojuje špičkově zrekonstruovaný novorenesanční dům se zcela novou budovou. Základem tohoto nadstandardního projektu situovaného kousek od náměstí Míru i zeleně Havlíčkových sadů je rekonstrukce historického měšťanského domu z 19. století, který je rozšířen kaskádovitou novostavbou do rozlehlého vnitrobloku. Právě kaskádovité terasy spolu s odpočinek evokujícími levandulemi daly domu svůj název. Inspirací atmosféře bydlení v Terasa Lavande bylo středomořské Chorvatsko. Své jméno získal dům po vůni levandule, královně všech bylin, tvořící rozsáhlá pole na území této sluncem zalité země. Nově zrekonstruovaný dům přinese svým obyvatelům vedle pohodlí luxusní městské čtvrti a 25 parkovacích míst v domě také možnost klidu a odpočinku jako na dovolené. Projekt nyní spěje k úplnému dokončení, první nájemníci se budou stěhovat na začátku příštího roku.

Jaké jsou vaše další plány do budoucna?
Kromě pokračování ve stávajících projektech se v nejbližších letech plánujeme zaměřit na rekonstrukce domů pro nájemní bydlení. Takovýchto domů plánujeme v nejbližších pěti letech vybudovat v první fázi osm, protože víme, že je po bydlení tohoto typu poptávka. Zcela novým směrem a trendem, který vidíme přicházet z některých západních zemí, je pak také bydlení s minimem soukromého a maximem sdíleného prostoru. Člověk bude mít pro své soukromí zhruba 10–15 m2 a další prostory včetně kuchyně, společenských prostor či prádelny bude sdílet s dalšími nájemníky domu. Velkou výhodou takového řešení je, že ve sdílených prostorech bude mít k dispozici i vybavení, které by si sám nepořídil, jako je třeba tělocvična s běžeckým pásem či myčka na kola. Tento nový směr jistě nebude pro každého, ale jsme přesvědčeni, že si své zastánce zejména mezi mladými lidmi najde.
PR

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.