Architekti Chapman Taylor věří v budoucnost polyfunkční výstavby

Hlavní stránka » Aktuality » Architekti Chapman Taylor věří v budoucnost polyfunkční výstavby

Architekti ze společnosti Chapman Taylor pozorují rostoucí zájem mnoha developerů o výstavbu polyfunkčních projektů.

Polyfunkční výstavba zaujímá své místo zejména v centrálních částech měst a útvary městského plánování ji vyžadují stále častěji. Polyfunkčním projektům přeje i rozvíjející se trh s rostoucími nároky a měnící se životní stereotypy obyvatel. „V našich životech se stále více stírají hranice mezi prací, zábavou a odpočinkem. Roste tlak na flexibilitu budov, pestrou nabídku služeb a obchodů, bydlení v dosahu pracovních příležitostí, roste poptávka po životě ohleduplném k životnímu prostředí s nízkou uhlíkovou stopou,“ říká ředitel pražské kanceláře Chapman Taylor Jon Hale.

POLYFUNKČNÍ PROJEKTY ZVYŠUJÍ ATRAKTIVITU
A právě v tom spatřují architekti ze společnosti Chapman Taylor přednosti polyfunkčních projektů, které nejlépe odrážejí výše zmíněné trendy. Kombinování více funkcí přináší více důvodů k návštěvě, čímž zvyšuje atraktivitu pro zákaz-
níky a nájemce. To se samozřejmě projeví ve vyšší výnosové stabilitě – a bezpečnější investici. Na druhou stranu je také třeba říci, že kombinace funkcí s sebou nese výrazně vyšší nároky na kvalitu architektů a inženýrů. Vedle mnoha technických a konstrukčních výzev je třeba velice dobře skloubit poměr jednotlivých funkcí projektu, tak aby se prolínaly a přirozeně doplňovaly. Cílem je vytvořit harmonický celek, v němž budou jeho uživatelé trávit více času. Pro správný návrh a kombinaci funkcí polyfunkčního projektu je nesmírně důležitá zkušenost architekta s různými typy budov; neměl by se specializovat na jedinou funkci, jak říká Jon Hale. Kancelář Chapman Taylor má velmi dobré znalosti a dlouholeté zkušenosti právě s navrhováním těch nejčastějších dílčích funkcí jako jsou retail, kanceláře, doprava, bydlení či hotely.

OCEŇOVANÁ TOMORROW BUILDING
Jedním z takových polyfunkčních objektů je MediaCity v Manchestru ve Velké Británii. Vedle studií BBC a ITV zde je několik spekulativně postavených kancelářských budov, dvě obytné věže s 378 byty, hotel s 200 pokoji, široké spektrum maloobchodních jednotek a restaurací. Architektura je založena na kvalitním městském parteru zahrnujícím náměstí a mediální park. Tento projekt získal celou řadu prestižních ocenění, mj. cenu „Best Workplace“ od British Council of Offices (BCO) za objekt Tomorrow Building v roce 2017.
Jedenáctipodlažní stavba vytváří nápadný vizuální akcent vstupu do celé čtvrti MediaCityUK. Budova se smíšeným využitím zahrnuje flexibilní kancelářské prostory o ploše 5 400 m² na šesti podlažích pro kreativní společnosti zaměřené na digitální média a moderní hotel se 112 pokoji v horních čtyřech podlažích. British Council of Offices ocenil projekt pro jeho energetickou úspornost. Otevíratelná okna umožňují noční chlazení budovy, čímž snižují náklady na energie a pomohly projektu dosáhnout certifikace BREEAM Excellent.
Do portfolia polyfunkčních projektů Chapman Taylor patří mnoho dalších polyfunkčních staveb např. St David’s v Cardiffu, Passages Pasteur v Besançon, Princesshay v Exeteru, Trinity v Leedsu a v neposlední řadě redevelopment Brent Cross v Londýně. Zde je plánována regenerace a rozšíření jednoho z vůbec prvních obchodních center v Anglii. Tento projekt kromě rozšíření maloobchodních ploch o 76 000 m2 včetně restaurací a volnočasových aktivit zahrnuje i 600 bytových jednotek, hotel, dva parky, četné restaurace, volnočasové aktivity a autobusový terminál.

AMESIDE V PLZNI
Tyto zkušenosti Chapman Taylor využívá při spolupráci na polyfunkčním objektu AMESIDE pro Amadeus Real v Americké ulici v centru Plzně. Jde o jeden z mála polyfunkčních projektů v ČR; staví se zde celá nová čtvrť s kancelářemi, hotelem a byty doplněná o obchody a restaurace. Chapman Taylor připravuje pro toto území architektonický koncept, ve kterém tyto funkce propojuje do harmonického celku, přičemž mix funkcí je rozložen horizontálně i vertikálně. Na přípravě architektonického konceptu těsně spolupracuje s městským útvarem koncepce a rozvoje a s architekty ze společnosti AGEprojekt, kteří navrhují rezidenční výstavbu podél Denisova nábřeží.
PR

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.