Artek představuje kolekci inspirovanou finsko-japonským přátelstvím

Hlavní stránka » Aktuality » Artek představuje kolekci inspirovanou finsko-japonským přátelstvím

Finská značka Artek představila speciální produktovou řadu, kterou inspirovalo sté výročí navázání diplomatické spolupráce mezi Finskem a Japonskem.

Na Milánském týdnu designu 2019 mohli návštěvníci zhlédnout fantazijní figurky jako vázy a svícny, ikonické stoličky kolorované tradiční japonskou technologií nebo ručně barvené látky. Jednou z hlavních novinek byla také lavička Kiulu svým tvaroslovím vycházející z lázeňské kultury Japonska i Finska.

Kolekce FIN/JPN Friendship je oslavou jedinečných vztahů Finska a Japonska a její autoři se v tomto kontextu rozhodli představit kombinaci tradičních řemesel a trendů současného i klasického designu obou zemí. Autorkou expozice, situované v samém srdci milánské umělecké čtvrti Brera, je Linda Bergroth. Kolekce vznikla ve spolupráci s předními japonskými a finskými designéry, architekty a řemeslníky.

ColoRing, Jo Nagasaka

Jo Nagasaka svou experimentální povrchovou úpravu ColoRing uplatnil na klasických objektech ikony finského designu Alvara Aalta – stoličce Stool 60, lavici Bench 153B a pojízdném čajovém stolku Tea Trolley 901. Technika ColorRing je propojením dvou starobylých japonských technik – udukuri a tsugaru-nuri – a jejím nejvýraznějším rysem jsou překvapivé barevné kombinace a fluidní, nepravidelné strukturální vzory.

Secrets of Finland, COMPANY

Finsko-korejské designérské duo COMPANY se nechalo unést představou, jaké oficiální dary by asi finská delegace předala zástupcům Japonska. Výsledkem je šest dekorativních a současně funkčních keramických objektů, z nichž každý vypráví vlastní příběh o finské kultuře.

Kiulu lavička, Koichi Futatsumata

Architekt a designér Koichi Futatsumata k expozici přispěl svou víceúčelovou lavicí Kiulu Bench, při níž se inspiroval všudypřítomnou kulturou veřejných lázní společnou Finsku i Japonsku. Objekt, který může sloužit jako sedátko i koš a současně nabízí úložný prostor, je zosobněním autorovy vnímavosti vůči materiálu a jeho citu pro detail.

Stool 60, BUAISOU

Stolička Stool 60 Aizome kombinuje kultovní design Alvara Aalta a tradiční japonskou techniku barvení prostředky na čistě rostlinné bázi. Při vývoji současné verze stoličky Artek spolupracoval se značkou BUAISOU z japonské prefektury Tokušima, která se specializuje na barvení textilií indigem.

Představená kolekce zahrnuje i aktualizovanou variantu bavlněné textilie s potiskem Kirsikankukka s motivy třešňových květů, jehož původní autorkou je Aino Aalto. Potisk dnes realizuje rodinná firma z Kjóta, která proslula svými různobarevnými vzory pro tradiční japonská kimona. Aino se při něm inspirovala darem, který jí v roce 1933 předala madam Ichikawa, manželka tehdejšího japonského velvyslance ve Finsku.

S instalací souvisí i kniha Pieces of Aalto, která vychází z dlouhodobého přátelství Arteku s módním a textilním designérem Akirou Minagawou a japonského umělce představuje v diskusi s jeho vzory Alvarem a Ainou Aalto. Minigawa v reakci na jejich standardy, produkty a architektonické formy vytvořil velmi intimní kresby, v nichž zobrazení původních návrhů postupně transformoval v poetické vzory a svérázná stvoření.

Zdroj: TZ

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.