Budova Five s přidanou hodnotou

Hlavní stránka » Aktuality » Budova Five s přidanou hodnotou

Na Smíchově na nároží ulic Svornosti a Na Valentince, na místě, kde kdysi stávala smíchovská vozovna, staví společnost Skanska administrativní objekt Five.

Pozemek i s projektem koupila společnost v roce 2015 od původního developera. Práce začaly loni v červnu a kolaudace se plánuje na duben příštího roku. Alexandra Tomášková, leasingová manažerka Skanska Property Czech Republic, nám projekt blíže představila.

Koupili jste pozemek i s projektem. Stavíte podle něho, nebo došlo k nějakým změnám?
Původní projekt Hochtiefu, který se stáhl z českého trhu, měl rezidenční a komerční část. My jsme projekt změnili, obě části jsme spojili a stavíme čistě komerční budovu s plochou 14 400 m2. Z bývalé vozovny zůstalo zachováno průčelí a nad ním a za ním se staví nový objekt. Dalším zachovaným artefaktem jsou hodiny, které se stanou součástí vstupní lobby. Architekti z ateliéru Qarta architektura ponechali vstupnímu prostoru industriální ráz s nádechem historie. Ostatně i mottem projektu je „historie se potkává s budoucností“. Kromě hodin tam budou dřevěné lavice, které připomínají sezení ve starých tramvajích, ale současně i LCD obrazovky se zpravodajstvím a dalšími informacemi, k dispozici tam bude wifi, ale i klasické knihy a noviny… Prostě půjde o skloubení nového a původního.

Jak bude budova řešená?
Na každém ze sedmi nadzemních podlaží bude zhruba 2 200 m2 pronajímatelné plochy, dvě podlaží jsou podzemní, kde budou sklady, parkoviště, zázemí pro cyklisty (šatny, sprchy). Vjezd do garáží pro 137 aut je z ulice Na Valentince, odkud je i vedlejší vchod s menší lobby; hlavní vstup bude z ulice Svornosti. Z obou lobby povedou výtahy a schodiště. Vnější fasádu tvoří tzv. tahokov, který dodává budově zvenčí plasticitu. Za ním je základní fasáda s okny. Prostor mezi základní fasádou a tahokovem vytváří na několika místech jakési balkonky, kudy se dá vyjít z kanceláří ven. Myslíme tak na uživatele budovy, aby se mohli osvěžit, podívat se na řeku a zase jít zpátky pracovat.

Součástí areálu je komín. Bude mít nějakou funkci?
Museli jsme ho koupit společně s areálem, je historicky chráněný, stejně jako průčelí vozovny. Samozřejmě je nefunkční, bude součástí „zahrady“ na střeše garáže. Tato zahrádka bude sloužit k odpočinku, k posezení, ale může také například posloužit k odreagování při ping-pongu.

City Green Court i Corso Karlín mají LEED Platinum. Jak to bude s Five?
Pokračujeme v nastaveném standardu, a ten je tradičně hodně vysoký, takže opět by to měla být „platina“. Už to umíme docela dobře… Jedna z technických specifikací našich budov je množství čerstvého vzduchu. Vzduchotechnika dodává 43,5 m3 čerstvého vzduchu na osobu, což je přibližně o 30% více, než je standard na trhu. Je to dáno standardy ve Skandinávii, které jsme ve střední Evropě převzali a držíme je. V našich budovách tradičně nenajdete otevíratelná okna. Je to ze strategických důvodů, protože pak daleko lépe kontrolujeme vnitřní klima. Investujeme spoustu peněz do kvalitní vzduchotechniky, takže člověk ani nemá důvod otevřít okno, protože necítí, že by měl nedostatek kyslíku. Monitorujeme hladinu CO2, takže když například ubude v zasedačce kyslík, systém ho automaticky dodá. Na druhou stranu víme, že nájemci chtějí mít možnost vyjít ven. Proto se v každém projektu snažíme mít balkon, terasu, zahradu. Již v roce 2001 jsme do projektu použili tzv. pasivní chladicí trámy – trh tady je ještě neznal. Na rozdíl od fan-coilů jsou úsporné, vzduch není vháněn elektřinou na jedno místo, kde vám pak táhne na záda, ale jemně padá díky nízkému tlaku proudění vzduchu. Díky čidlům CO2 nedojde kyslík a lidé se nedostanou do fáze, kdy jsou unavení z „vydýchaného“ vzduchu. LED světla zavádíme do standardu i do prostor nájemce, jsou o polovinu úspornější než klasická světla a na údržbu jsou levnější, nevyhřívají vnitřní prostředí. Rovněž máme nainstalovány senzory, které umožňují inteligentní ovládání osvětlení. Naprogramujete si množství luxů, které mají padat na pracovní plochu, a systém „sčítá“ denní světlo a dle intenzity denního světla reguluje umělé osvětlení. Jsou zde i další vychytávky, aby se nesvítilo v prostorách, kde nikdo není, nebo automatické zhasnutí v určenou hodinu apod. To vše dokáže generovat úspory až 60 % energie na světlech.

Vaše společnost je známa různými inovativními řešeními. Na co se mohou nájemci těšit ve Five?
Snažíme se být hodně inovativní nejen co do designu, ale i do služeb, které poskytujeme nájemcům. Pro Corso Court v Karlíně jsme vytvořili mobilní aplikaci, která je naším vlastním know-how. Zahrnuje různé moduly, např. rezervaci sdíleného elektromobilu nebo kola. Na mapě vidím, kam mohu kolo vrátit, kde je volný stojan… Prostřednictvím aplikace se dozvím, co se dnes u nás v restauraci vaří, a mohu si objednat oběd. Spojili jsme se s portálem City Bee, takže zájemci zjistí, kam za kulturou či sportem. Zajímavý je i panel správa budovy. Zjistím-li technickou závadu, vyfotím ji, pošlu to na příslušnou adresu a oni zareagují. Uvažujeme o zahrnutí dalších služeb, něco na způsob concierge: čistírna, prádelna, žehlení, oprava bot, pošta apod. Aplikace již byla vyvinuta pro Corso Court a v každé nové budově bude dokonalejší a bohatší. Ve Five přemýšlíme o inovativních garážích, např. vyhrazené parkovací místo by mělo rozpoznat, zda na něm parkuje „správné“ auto. Chceme se také zaměřit na bezpečnost cyklistů i chodců v garáži.

Jakou další přidanou hodnotu bude mít Five?
Možná je to lehce úsměvné, ale chceme totálně „vymazlit“ toalety. V brožurách se o nich nemluví, přitom jsou tak důležité pro uživatele budovy. Je třeba vysoký komfort, kvalita. Přemýšlíme o implementaci displejů do zrcadel. Mohou tam být aktuality, informace o počasí, televizním programu atd. Five bude mít zelenou střechu, která zabrání přehřívání budovy, ale i vyzařování tepla do ovzduší, tzv. efektu tepelného ostrova. Současně na střeše vznikne terasa pro relaxaci, ale i jednání, kam budou moci nájemci vyjít a užívat si krásný výhled na Pražský hrad, Vyšehrad a Vltavu.
ak

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.