Byznys zábavních parků se roztáčí i v Česku

Hlavní stránka » Aktuality » Byznys zábavních parků se roztáčí i v Česku

Tematické zábavní parky začínají lákat další investory. Tato volnočasová zařízení, která jsou už desítky let velkým byznysem v zahraničí, se zatím v tuzemsku soustředila v rukou hrstky zdejších úspěšných podnikatelů. Důvodem bývá hlavně dlouhá návratnost investice.

Tematické zábavní parky začínají lákat další investory. Tato volnočasová zařízení, která jsou už desítky let velkým byznysem v zahraničí, se zatím v tuzemsku soustředila v rukou hrstky zdejších úspěšných podnikatelů. Důvodem bývá hlavně dlouhá návratnost investice.

Po výletech do pravěku v DinoParcích nebo do světa technických vynálezů v IQparku se před pěti lety objevil i záměr vybudovat tematický park, v němž se návštěvníci ocitnou v období antického Říma. Vyrůst měl v moravských Pasohlávkách na území se skutečnými pozůstatky římského hradiště.

Archeopark Římský vrch se měl rozkládat na přibližně osmihektarovém území nedaleko vodní nádrže Nové Mlýny na Brněnsku. Projekt za 100 mil. Kč chystala společnost Thermal Pasohlávky, vlastněná stejnojmennou obcí a Jihomoravským krajem. Záměr podpořil dokonce Archeologický ústav Akademie věd, jemuž se zamlouvaly expozice umístěné v terénu. Autoři projektu se inspirovali podobnými parky v Rakousku, Maďarsku, Německu či ve slovenské Liptovské Maře. Součástí areálu s mnoha archeologickými památkami měly být nově vybudované objekty s antickými motivy, např. amfiteátr, vyhlídková věž, germánská vesnice, lázně či dětské hřiště. Muzejní expozice počítala s využitím multimediálních vzdělávacích programů.

Místo archeoparku čínská medicína

Jenže realita byla jiná a archeopark záhy upozadily plány na vytvoření rozsáhlé lázeňské zóny. Pro ni společnost Thermal Pasohlávky hledá už několik let strategického investora. A před pár týdny přišel jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) s tím, že se nejspíš konečně objevil. Byť z poněkud nečekaného směru. Investorem, který chce v zóně u vodní nádrže Nové Mlýny vybudovat centrum za víc než 2 mld. Kč, je totiž čínská provincie Che-pej.

„Zástupci provincie Che-pej zónu navštívili a projevili zájem do ní investovat. Krajská rada proto schválila záměr s tímto čínským partnerem jednat,“ uvedl M. Hašek. Dohoda o konkrétních podmínkách mezi krajem, obcí Pasohlávky a provincií by měla být podle hejtmana hotová do letošního podzimu. Centrum by mohlo vzniknout do konce roku 2018.
Infrastruktura pro vybudování zóny je připravená. Podle Haška by v Pasohlávkách mohl vzniknout projekt největšího lázeňského a wellness centra v Česku. „Lidem by se dostala tradiční evropská lázeňská péče, ale investoři by tam chtěli vnést i prvky moderní čínské medicíny,“ sdělil novinářům hejtman. Od vzniku léčebných zařízení a wellness hotelů si pak slibuje vytvoření stovek pracovních míst.
V Pasohlávkách už od loňska funguje nový akvapark Aqualand Moravia s několika bazény, dvěma desítkami toboganů, skluzavek a dalších atrakcí a také s wellness centrem s římskými lázněmi. Jeho výstavba přišla na 1,3 mld. Kč. Miliardu zaplatil investor ŽS Real, dotaci 300 mil. Kč dostal z Regionálního operačního programu.

Babylon byl průkopníkem

Zatímco v řadě evropských zemí se tematicky laděné zábavní parky rozvíjejí už několik desetiletí, v tuzemsku jde stále o spíš ojedinělé případy. Průkopníkem byl liberecký projekt Babylon, kdy z brownfieldu bývalé textilky vznikl nejdřív akvapark s hotelem, následovaný dalšími zábavními atrakcemi včetně technicky zaměřeného IQparku.
Centrum Babylon je dílem manželů Vajnerových, kteří získali původní kapitál hlavně z podnikání v oblasti výherních automatů. Inspiraci pro svůj zábavně vědecký park čerpali v podobných zařízeních v zahraničí, např. v německém Wolfsburgu. Následovníkem IQparků jsou IQlandie, určené převážně starším dětem a mládeži, které vznikají ve velkých městech i za pomoci dotací z Evropské unie. Bez finančních podpor však tato science centra zatím nedokážou fungovat.

České DinoParky prorazily v zahraničí

Patrně nejznámější sítí tuzemských tematických areálů jsou DinoParky s modely prehistorických zvířat, které stejnojmenná tuzemská firma provozuje v Praze, Plzni, Vyškově, Ostravě a Liberci. Další dva otevřela na Slovensku a před rokem dokonce v Algaru na španělském pobřeží Costa Blanca. Majitel sítě DinoParků Jiří Machálek nyní uvažuje, že další parky s dinosaury bude po Evropě budovat už prostřednictvím franšízy.
Rozsáhlý rodinný park Mirakulum vybudoval před třemi lety v někdejším vojenském újezdu v Milovicích na Nymbursku, v němž za minulého režimu sídlila sovětské armáda, podnikatel Jiří Antoš. Pozemky koupil původně pro svou nábytkářskou firmu. Od nábytku z masivu, jímž zásoboval mj. německý trh, se posléze přesunul k výrobě dětských hřišť. A odtud už nebylo daleko k projektu dětského parku v přírodě, jemuž dominují právě atrakce ze dřeva.

Mirakulum na 10 ha nabízí širokou škálu volnočasových aktivit nejen pro rodiny, ale také pro školy, firmy či obce. Návštěvníci mají k dispozici lesní hřiště, menší zoologickou zahradu, obří trampolíny, houpačky, lanová centra, podzemní chodby, prolézačky a také úzkokolejnou železnici, která park propojuje se sousedním Tankodromem. Od letošního léta přibude vodní svět a oázy s vodními hříčkami. „Zkušenosti jsem se svým týmem sbíral po celém světě, kde jsou podobné parky jako Mirakulum čas od času vidět. My jsme se do parku v Milovicích snažili promítnout to nejlepší z naší produkce i představivosti, samozřejmě zkušeností a kreativnosti. Mirakulum jsme koncipovali tak, aby se neokoukalo ani po třetí, páté či desáté návštěvě. Sázíme na dětskou energii a fantazii, kterou neotupí ani nejdokonalejší technologie,“ popisuje koncept Jiří Antoš.

Petr Fejk má velké plány

Zatím na papíře zůstává Orbis Park – velký zábavní komplex, který už několik let plánuje někdejší úspěšný ředitel pražské zoologické zahrady Petr Fejk. Jak řekl letos na jaře Hospodářským novinám, realizace projektu nyní závisí na tom, zda se podaří sehnat soukromého investora. Náklady na vybudování parku přitom vyčíslil na 85 mil. eur. Návratnost investice odhaduje na 10 až 15 let. Lokalitu, kam by chtěl záměr umístit, P. Fejk zatím nechtěl zveřejnit. Ve hře jsou prý dvě až tři místa, optimální lokalita o rozloze kolem 30 ha je ve vzdálenosti zhruba 20 km od Prahy.

HOD

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.