Český trh průmyslových a logistických nemovitostí v polovině roku 2016

Hlavní stránka » Aktuality » Český trh průmyslových a logistických nemovitostí v polovině roku 2016

Český trh průmyslových a logistických nemovitostí tvořilo v polovině roku 2016 celkem 5 961 600 m2 moderních prostor určených k pronájmu. Hranici 6 mil. m2 pokoří ve třetím čtvrtletí tohoto roku.

O rozhovor na toto téma jsme požádali Miroslava Kotka, Associate Directora oddělení industriálních a logistických nemovitostí poradenské společnosti JLL.

Jak byste charakterizoval hlavní lokality?
S více než třetinovým podílem na celkovém objemu trhu průmyslových a logistických nemovitostí je v ČR největší lokalitou Praha, která v této chvíli nabízí 2 340 000 m2 moderních prostor. Historicky první sklady vyrůstaly v Praze-západ, především u dálnice D5 směr Plzeň, nicméně postupně se developerské aktivity rozvíjely na jih (podél D1, směr Brno), na sever (podél D8 na Ústí nad Labem) a na východ (podél D11, ve směru na Hradec Králové). Praha a její dílčí trhy jsou dlouhodobě nejžádanějšími lokalitami a zájem o ně mají zejména logistické a maloobchodní/e-commerce firmy. V Praze, kde se nyní soustředí 52 % veškeré výstavby moderních skladů v ČR, panuje velká konkurence mezi developerskými společnostmi. Spekulativně se staví v Praze-západ i Praze-východ. Nájemné za nejkvalitnější prostory v Praze se pohybuje na úrovni 3,80–4,25 eura/m2/měsíc. Aktuálně druhým největším trhem v České republice je s 16% podílem Plzeňsko, kde je 932 000 m2 moderních skladových prostor. Také zde panuje mezi developery velká konkurence a v návaznosti na velkou poptávku ze strany výrobních a maloobchodních firem tu byla zahájena spekulativní výstavba 43 900 m2 projektu Mountpark Pilsen. Nájemné za nejkvalitnější prostory na Plzeňsku se pohybuje mezi 3,75 a 4,20 eura/m2/měsíc. Třetím největším trhem je Brno s celkem 864 000 m2 moderních prostor a s 14% podílem na českém trhu. Zde dominuje developerská společnost CTP Invest, která vlastní a rozvíjí většinu pozemků určených k výstavbě pro lehkou výrobu a sklady. Přímo v Brně si prostory pronajímají výrobní společnosti, výzkumná a vývojová centra a logistické firmy. Nájemné v Brně a okolí se pohybuje na úrovni 3,90–4,25 eura/m2/měsíc.

Které další lokality se v současné době významně rozvíjejí?
Velký zájem je patrný zejména o severozápadní Čechy, a to jak kolem dálnice D8, tak o jednotlivé mikrolokality jako například Teplice či Kadaň. Souvisí to s průmyslovým charakterem této oblasti, kde působí řada výrobních firem, které rovněž vyžadují profesionální logistické služby. Další rozvoj tohoto regionu očekáváme po dokončení dálnice D8. Velký potenciál má podle mého názoru také oblast východních Čech (Hradec Králové/Pardubice), již s hlavním městem spojuje dálnice D11. Budoucí rozvoj však závisí na pokračování D11 do Jaroměře a dále na území Polska a současně prodloužení dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Olomouce.

Jsou na trhu volné prostory?
V současné době vykazuje český trh neobsazenost na úrovni 4,7 %. Odhlédneme-li od několika větších spekulativních projektů v Praze, středních Čechách a v Plzni, jsou na trhu k dispozici v jednotlivých projektech pouze menší jednotky. Poptávky po prostorách větších než 20 000–30 000 m2 v podstatě není dnes možné okamžitě umístit, tyto prostory lze však v řádu několika měsíců postavit na míru (jako tzv. built-to-suit).
PR

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.