Chceme patřit mezi největší hráče na trhu

Hlavní stránka » Aktuality » Chceme patřit mezi největší hráče na trhu

Rok 2015 byl pro developerskou skupinu Horizon Holding velmi úspěšný. V obou aktuálních projektech, Rezidence Vltava a Rezidence Modřanka, se podařilo prodat celkem 94 bytů, což je více, než se plánovalo..

Více nám prozradil Yishay Furman, generální ředitel společnosti.

Jak dlouho působí Horizon Holding na českém trhu?
Na českém trhu jsme aktivní asi 15 let. První projekt Na Hrádku v Kyjích jsme dokončili v roce 2004, bylo to asi 350 bytů, které jsme postavili v několika fázích. Tehdy jsme vstoupili na trh jako joint-venture společnosti soukromého investora a společnosti Shikun & Binui International Real Estate, což je největší izraelská developerská a stavební firma, která je činná na několika kontinentech, kromě Evropy také v Africe, Asii a Jižní Americe.

Které projekty jste v poslední době dokončili?
Byly to první dvě fáze projektu Čámovka v pražských Čimicích, což je celkem 145 bytů, které jsou už vyprodány. Je to všestranně úspěšný projekt – pro kupující to byla dobrá investice a my jako developer jsme spokojení, že je vyprodáno. Proto letos chceme spustit prodej, resp. výstavbu druhé etapy se 150 byty. Dále to byla Rezidence Vltava v Karlíně se 105 luxusními byty, která byla zkolaudována loni na podzim. V tomto projektu zbývá nyní pět volných bytů. Hodnotíme ho rovněž jako velice úspěšný, stejně jako klienti. Pro ty, kteří zde koupili byty a pronajímají je, jde o investici s výnosem kolem 6 %, což výrazně překračuje pražský průměr. Dokonce vím o dvou bytech, které původní majitelé prodali se ziskem 10 %.

Máte nějaké projekty ve výstavbě?
Loni na podzim jsme začali stavět první fázi Rezidence Modřanka v Modřanech a na začátku února jsme spustili výstavbu druhé etapy, což je dohromady kolem 160 bytů. Celkem zde na místě bývalého cukrovaru vyroste ve čtyřech fázích 292 bytů a zhruba 3 000 m2 obchodních ploch. Počítáme s tím, že tyto byty si budou lidé kupovat k vlastnímu bydlení, nikoli jako investici k dalšímu pronájmu. Díky klidnému okolí a blízkosti zeleně jde o bydlení především pro rodiny, byty mají dispozice 1+kk až 5+kk, disponují lodžiemi, terasami nebo předzahrádkami. Prodej jsme zahájili zhruba před půlrokem a máme prodáno něco přes 50 bytů, což vychází asi na devět bytů měsíčně, a to je velmi dobré skóre, lepší, než jsme předpokládali. Třetí fázi bychom chtěli zahájit koncem letošního roku a poslední pak počátkem roku 2017; bude to výšková budova o 15 podlažích s 60 luxusními byty. Rezidence Modřanka má pro všechny fáze vyřízena všechna potřebná povolení…

A jak jste říkal, začnete letos stavět třetí fázi Čámovky…
Co se týká Čámovky, tak pro poslední etapu jsme žádali o dílčí změnu územního plánu. Myslím, že Čámovka jako celek je velmi dobrý projekt s pěknou přírodou v okolí, ale i s potřebnými službami, obchody a mateřskou školkou. Rezidence Čámovka a Modřanka velmi dobře korespondují s naší firemní filozofií udržitelnosti, která je jednou ze zásad naší izraelské mateřské společnosti. Abych byl konkrétní: Oba projekty vznikají na průmyslových brownfieldech. Když jsme modřanský projekt koupili, měl povolení na zastavění více než 30 000 m2, ale my zastavíme jen 25 000 m2, protože nechceme, aby zástavba byla příliš zahuštěná. Upravili jsme i počet podlaží: místo 12 jich máme – s výjimkou toho „věžáku“ – pět až osm. Mezi domy, ve vnitrobloku, vznikne místo dalšího domu park, budou zde služby a obchody, ordinace lékařů, které budou sloužit nejen obyvatelům Modřanky, ale i okolních obytných celků. Chceme, aby prostředí bylo lidem přátelské…

V České republice se tedy zaměřujete jen na rezidenční projekty?
Máme v Praze i dva multifunkční areály, které pronajímáme. Oba mají kolem 8 ha, jeden z nich je na Bohdalci a druhý v Čimicích. Oba představují kombinaci kancelářských, skladových a výrobních prostor, resp. garáží. K našim významným nájemcům patří třeba Tesco, Cizinecká policie, STK, Archiv hlavního města Prahy a mnoho dalších. Až bude platit nový územní plán, měl by se Bohdalec změnit na moderní rezidenční čtvrť. Jen na území našich pozemků vyroste více než 2 000 bytů a 30 000 m2 obchodních ploch. Takže se oklikou vrátíme k bydlení…

Plánujete nějaké akvizice?
V současné době dokončujeme proces nákupu tří projektů. Jeden z nich je víceméně před podpisem, máme hotový due diligence; jde o 200 bytů. U dalšího projektu due diligence probíhá, ten je větší, se 700 byty a ve třetím jde o 260 bytů. Všechny bychom měli uzavřít v nejbližších třech měsících a jeden z nich bychom chtěli ještě letos zahájit. Naším cílem je mít každý rok v běhu tři až čtyři projekty a zařadit se nejpozději do pěti šesti let mezi největší hráče na trhu. Podle odhadu bychom letos měli prodat nějakých 200 bytů. Máme připraven výhled, plán na příštích několik let; chtěli bychom postupně růst a prodávat více bytů. Máme silné zázemí v našem akcionáři, což není bohatý soukromník, který chce investovat a vydělat, ale jde o společnost, která buduje nový příjemný prostor pro život a upřednostňuje princip win-win, nové projekty nemají být výhrou jen pro nás, ale i pro své nové majitele.

Hovořil jste o udržitelnosti jako o jedné ze zásad firemní politiky. Jak ji chápete?
Na udržitelný rozvoj se orientujeme zcela systematicky. Ale ten pojem nelze zužovat jen na „zelenost“ nebo ekologické a levnější vytápění. To jsou jen součásti. Jde nám o to, aby si lidé nekupovali „jen“ byty, nabízíme jim bydlení, domov se vším, co k tomu patří. Už jsem se zmínil, že v Modřanech jsme projekt „naředili“, ačkoliv jsme mohli zastavět další metry čtvereční a vydělat na tom. Místo toho budeme investovat do parkové úpravy. Nejde jen o trávník, pár stromů a nějaké keře, ale o prostředí, v němž se lidé budou cítit příjemně, rádi sem vyjdou na procházku s kočárkem, s dětmi na kolech, skejtech. Měla by tu být kavárna, posezení. Věříme, že si vybudujeme pověst dobrého developera nejen kvůli silnému finančnímu zázemí, ale také díky tomu, že pečujeme o prostředí, kde lidé žijí a vytvářejí komunitu.
ak

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.