Ekonomika funguje tak, jak má…

Hlavní stránka » Aktuality » Ekonomika funguje tak, jak má…

Alois Lanegger, ředitel a jednatel společnosti Raiffeisen-Leasing, s. r. o., patří k uznávaným odborníkům na český realitní trh.

Alois Lanegger, ředitel a jednatel společnosti Raiffeisen-Leasing, s. r. o., patří k uznávaným odborníkům na český realitní trh.

Na stránkách našeho časopisu bývá poměrně častým hostem. Také tentokrát jsme se na něj obrátili s otázkami, které zajímají čtenáře Development News.

Jaký projekt pro vás byl v letošním roce nejdůležitější?

Z našich vlastních projektů to byla nová budova Rakouského gymnázia v Praze, v Modřanech. Podle plánu byla zkolaudována a předána v srpnu 2015, o prázdninách se zařizovaly interiéry. Od září už ožila, nastoupili do ní studenti šestiletého gymnázia. Budova je koncipována pro zhruba 250 žáků a příslušný počet vyučujících. Je moderně vybavená a odpovídá standardům rakouského vzdělávacího systému. Projekt je dílem rakouského architekta, který se specializuje na školní budovy. Škola jako taková je určena spíše pro české děti. V nižších ročnících výuka probíhá pouze v češtině s rozšířenou výukou němčiny, později, když děti zvládnou jazyk, se přidávají předměty v němčině. Studenti končí studium jak českou, tak i rakouskou maturitou.

Takže to je projekt, který jste aktuálně dokončili. Na čem pracujete v současné době?

Vzhledem k lepší situaci na trhu se začíná stavět i mimo hlavní město, což se týká i naší společnosti. Převzali jsme jeden rezidenční projekt v Plzni. V současné době se jedná o změnách projektové dokumentace a příslušných povolení. Plánujeme stavět v několika postupných fázích. Ta první zahrnuje asi 60 bytů v jednom domě s cenovou hladinou kolem 35 000–40 000 Kč/m2. Chtěli bychom začít stavět buď ještě koncem roku, nebo nejpozději na jaře s plánovaným dokončením koncem roku 2017. Celkem uvažujeme asi o 200 bytech.

Do Plzně míří v současné s bytovou výstavbou více developerů. Považujete ji za perspektivní trh?

V minulosti směřovaly v Plzni a v okolí investice hlavně do průmyslových a logistických areálů. Plzeň trvale přitahuje investory, kteří zde vytvořili mnoho pracovních příležitostí. A lidé potřebují také někde bydlet…

Ústí nad Labem je město srovnatelné s Plzní. Navzdory své průmyslové minulosti investory tolik nepřitahuje… Čím to podle vás je?

Sever Čech byl vždycky trochu komplikovaný i z historického hlediska. Pracovní síla je tam relativně levná, pracovních příležitostí je málo… Jsou tam sice některé průmyslové zóny, které jsou dobře zavedené, třeba v Mostě, v Krupce, ale pořád nejsou tak úspěšné jako Borská Pole v Plzni. Může to být i důsledkem stále nedokončené dálnice D8 mezi Prahou a Ústím nad Labem. Ale ve hře jsou i jiné faktory.

Společnost Raiffeisen Leasing se zaměřuje na financování nejrůznějších projektů. Které patřily v poslední době k nejúspěšnějším?

Jednak to byly horské apartmány ve Špindlerově Mlýně. Projekt byl tak úspěšný a jeho návratnost byla taková, že investor naše financování v podstatě ani nepotřeboval… Nedávno jsme uzavřeli pro zákazníka financování designového hotelu Yasmin v Praze 1. Nový majitel má záměr hotel časem rozšířit a propojit se sousední pasáží Jiřího Grossmana.

Z kterého segmentu pocházejí nyní vaši největší klienti?

Hodně pracujeme s hotely. Možná to vyplývá z toho, že banky tento segment nerady financují. My s ním ale máme relativně dobré zkušenosti. Ani v době nedávné krize jsme o nic nepřišli. Hotely jsou možná o něco riskantnější než kanceláře, ale v Praze fungují dobře vzhledem k nárůstu turismu. Financovali jsme např. hotel U Hájků a Elephant v Praze 1 v ulici Na Poříčí. Hotelový trh považujeme za spolehlivý. Hodně se také orientujeme na bytové projekty, které jsou a vždycky byly zajímavé. Připravujeme dokonce i nějaké větší projekty, ale nejsou v takové fázi, abych o nich mohl mluvit. S klienty zatím domlouváme detaily financování.

V Brně jste úspěšně dokončili a obsadili H-Park. Budete zde nějak pokračovat?

H-Park je náš vlastní projekt, který i sami provozujeme. Zatím nám dělá radost, první fáze je už skoro stoprocentně pronajata a nyní podáváme žádosti o příslušná povolení na druhou – rádi bychom ji začali stavět příští rok. Plánujeme zde byznys park s asi 8 000 m2 pronajímatelných ploch. V již dokončené části převažuje podél Heršpické ulice retail. Druhá část je v méně frekventované oblasti, takže by zde měly být kanceláře se sklady, výdejny e-shopů apod. Zjistili jsme, že je v Brně poměrně značná poptávka po prostorách tohoto typu. V Brně máme také nákupní centrum Letmo proti hlavnímu nádraží. Původně jsme ho financovali, ale nakonec nám „zůstalo“. Je to lokalita, která má velký potenciál, ale vyžaduje k oživení určité investice. Přízemní část je součástí veřejného prostranství, protože umožňuje průchod mezi ulicemi Benešovou a Josefskou, což musíme respektovat. Prostory tedy musejí být koncipovány tak, aby to vyhovovalo všem stranám… V zimě tam je průvan, studený vzduch stoupá i do vyšších podlaží, takže bude třeba udělat určité stavební a technické úpravy. Objekt má celkem devět podlaží. V nejvyšším z nich je penthouse, ten je zatím volný, v 8. a 9. bude Saunia. V dalších jsou prostory pro maloobchod, kavárna, restaurace, různá rychlá občerstvení, potraviny apod.

Jak obecně hodnotíte vývoj trhu z pohledu vaší společnosti?

Co se týká nemovitostí, ale i části, která zajišťuje leasing movitého majetku, jde všechno velmi dobře. To pochopitelně souvisí s fungováním ekonomiky jako celku. Růst v Evropě a hlavně i v České republice je zdravý, dává prostor pro investice do nemovitostí. Banky financují dost odvážně, spekulativně, úrokové sazby jsou pořád nízké. Riziko je sice dost vysoké, ale nemyslím si, že by hrozilo nebezpečí nějaké bubliny či propasti. Ekonomika prostě nyní funguje tak, jak má… Jsou tu sice nějaké volné kanceláře, ale pořád je to ta zdravá míra konkurence a rizika. Rozhodující je lokalita.

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.