HB Reavis boduje v Londýně

Hlavní stránka » Aktuality » HB Reavis boduje v Londýně

UK Property Awards se řadí mezi nejvyšší ocenění na trhu nemovitostí. Dvě z nich získala letos firma HB Reavis za londýnský projekt 33 Central. Developerská firma HB Reavis zahájila projekt 33 Central koncem roku 2013 v rámci svého vstupu na londýnský kancelářský trh. Firma získala prvotřídní stavební parcelu v King William Street v londýnské City pro svůj záměr postavit tam blok s kancelářemi kategorie A o rozloze 21 180 m2. Lokality se vyznačuje vynikajícím dopravním potenciálem – je v blízkosti několika nádraží a jen několik minut pěšky od stanic metra Bank, Monument a Cannon Street. Dokončení projektu 33 Central se očekává v první polovině roku 2016. Další, rovněž kancelářský projekt realizuje HB Reavis ve Farringdon Street 20.

UK Property Awards se řadí mezi nejvyšší ocenění na trhu nemovitostí. Dvě z nich získala letos firma HB Reavis za londýnský projekt 33 Central.

Developerská firma HB Reavis zahájila projekt 33 Central koncem roku 2013 v rámci svého vstupu na londýnský kancelářský trh. Firma získala prvotřídní stavební parcelu v King William Street v londýnské City pro svůj záměr postavit tam blok s kancelářemi kategorie A o rozloze 21 180 m2. Lokality se vyznačuje vynikajícím dopravním potenciálem – je v blízkosti několika nádraží a jen několik minut pěšky od stanic metra Bank, Monument a Cannon Street. Dokončení projektu 33 Central se očekává v první polovině roku 2016. Další, rovněž kancelářský projekt realizuje HB Reavis ve Farringdon Street 20.

Nákupní centra a kanceláře

HB Reavis byl založen v Bratislavě v roce 1993. Majitelem je Ivan Chrenko (47), který začínal výrobou hi-fi reproduktorů. Později investoval energii a kapitál do výstavby kancelářských objektů. Nyní je podle publikace 111 miliardářů časopisu Týden nejbohatším Slovákem a jeho loňský příjem činil 14–16 mld. Kč. Letos v květnu byl dokončen objekt Metronom Business Centre v Nových Butovicích. Mezi pražskými akvizicemi poslední doby je bývalá budova Centrálního dispečinku tranzitního plynovodu, později Středočeské energetické na Vinohradské třídě, kde je teď klientské centrum Všeobecné zdravotní pojišťovny. Záměrem je demolice stávajícího objektu a výstavba moderních kanceláří. Další projekty HB Reavis v České republice jsou nová nákupní centra v Hradci Králové a v Brně, a to pod Chrenkovou značkou Aupark.
Sázka na kancelářské budovy a obchodní centra Chrenkovi vychází, píše šéfredaktor Týdne Aleš Vojíř. Loni se čistý zisk HB Reavis zvýšil o 26 % na 2,4 mld. Kč. „V hlavních městech střední Evropy se cítíme jako doma,” říká výkonný ředitel Pavel Trenka a s dávkou hrdosti dodává: „Tři čtvrtiny našeho provozního zisku pocházejí z aktivit mimo Slovensko.“

Z Bratislavy do Londýna

Bratislava, Praha, Budapešť nebo Varšava byly Chrenkovi malé, a rozhodl se proto bodovat v Londýně. Začátky nebyly snadné. Koupit první londýnský projekt trvalo HB Reavis dva a půl roku. Nyní je situace povzbudivá, protože kancelářský trh v Londýně je silný.
Budovu 33 Central projektoval londýnský tým John Robertson Architects (JRA), držitel několika prestižních cen za architekturu. Mezi vysoce úspěšnými projekty JRA je Aldwych Quarter, rekonstrukce bývalého sídla BBC World Service Bush House a bezprostředního okolí (viz DN 4/2015). Projekt 33 Central od JRA nabízí nejmodernější pracovní prostředí s maximálním využitím přirozeného světla, prostoru a velkolepých výhledů do okolí. Mezi výrazné rysy devítipodlažní budovy patří vstupní prostor s výškou dvou podlaží a rozlohou přes 1 300 m2a střecha se zahradou o ploše 1000 m2 s vyhlídkou na Temži a na významné dominanty londýnské architektury.
HB Reavis má doposud na svém kontě 820 000 m2 moderních kanceláří, obchodních a zábavních prostor a logistických nemovitostí. Další více než 1 mil. m2 je ve fázi realizace, plánování nebo povolování výstavby. Tajemství úspěchu firmy spočívá v integrovaném obchodním modelu, který zahrnuje development, výstavbu, správu majetku a investiční management. Celková aktiva firmy činí 1,83 mld. eur s čistou hodnotou 1,024 mld. eur. Firma s více než 440 odborníky se řadí mezi lídry trhu. Jak uvádí informační leták firmy, potvrzují to i získaná ocenění jako „Developer roku 2015 ve střední a východní Evropě“ udělené porotou CEE Quality Awards ve spolupráci s listem Financial Times.

Autobusové nádraží se změní v Twin City

I přes mezinárodní rozmach firmy tuzemské aktivity HB Reavis stále převládají. Bratislavě HB Reavis staví megaprojekt Twin City v oblasti naproti autobusovému nádraží, která není proslulá krásou. Záměrem je vybudovat zde bratislavskou City. První dvě budovy by měly být dokončeny příští rok. Kdy byl projekt koncipován? V roce 2005 se HB Reavis angažovala v privatizaci SAD Bratislava a koupila autobusové nádraží Mlýnské nivy, které se proměnilo ve staveniště pro Twin City, budované nákladem 17 mld. Kč. Mezi akvizicemi HB Reavis spadal IPEC, firma specializovaná na logistické a výrobní parky, založená bývalým vicepremiérem Jánem Čarnogurským.
Ivan Chrenko bydlí v Mariance u Bratislavy, ale pochází ze Šale. Jeho velká vila v Mariance je chráněna před zvědavými zraky vysokou zdí, která leccos napovídá o životním stylu majitele. Ivan Chrenko se usilovně vyhýbá jakékoli publicitě. Jak vysvětlují jeho lidé, skrývá se před veřejností, aby mohl chodit po ulici volně, bez ochranky. Podnikat začal s partnerem Viliamem Pančíkem. V HB Reavis byl I. Chrenko vůdčím mozkem v projektech prvních business center v Bratislavě – Apollo a Aupark. Realizace prvních projektů probíhala ve spolupráci se skupinou kolem bývalé firmy Asset Soft. Ale ne všechno se odehrávalo hladce. Podle tiskových zpráv musela být dodatečně zesílena statika v projektu Apollo a jeden odborník byl disciplinárně potrestán.
V pražském Karlíně Chrenkova firma dokončila tři etapy kancelářských budov River Garden. Letošní hospodářské výsledky HB Reavis jsou působivé. Čistý zisk za první pololetí vyletěl o 139 % na 2,7 mld. Kč. Podle prestižního časopisu Property EU, který se specializuje na trh nemovitostí je HB Reavis nyní šestým největším developerem v Evropě. Ze střední a východní Evropy si pozici v top ten zajistil jako jediný.

Milan Kocourek, Walton on Thames

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.