Hotel Lomnica ožil po zásadní rekonstrukci

Hlavní stránka » Aktuality » Hotel Lomnica ožil po zásadní rekonstrukci

Je to jako zrychlit z nuly na sto – z chátrající budovy, v jejíž budoucnost už nikdo nevěřil, se začátkem letošního roku stal čtyřhvězdičkový hotel nabízející nadstandardní luxus.

Investor, společnost Mores Resort, využil unikátní příležitosti a z původní hrázděné budovy, která je národní kulturní památkou, vznikl v Tatranské Lomnici rozšířený moderní objekt o 67 pokojích neboli „první dáma Tater“, jak je hotel rovněž označován.

Špičkový komfort už v 19. století

Původní třípatrovou stavbu s unikátní hrázděnou konstrukcí navrhl a realizoval slovenský architekt Gedeon Majunke (1854–1921) se Spišskou úvěrovou bankou v Levoči jako investorem. Hotel byl otevřen v roce 1894, jeho kapacita byla 28 pokojů a stylově se v jeho architektuře propojovala novorenesance s detaily evokujícími švýcarské stavební prvky. Jiní to nazývali „tatranskou secesí“, nicméně právě tato budova – náležela k ní i vlastní restaurace a kavárna – na dlouhou dobu nastavila laťku komfortního ubytování ve Vysokých Tatrách.

Po všech vlastnických peripetiích, které daly hotelu především v 90. letech minulého století hodně zabrat, byla jeho funkce v posledních dvou dekádách postupně omezována, až byl nakonec definitivně uzavřen a v roce 2007 se na jeho komíně uhnízdila čapí rodinka. V roce 2010 dokonce musel místní hasičský sbor při silném větru zajišťovat střechu, protože hrozilo její stržení.

Na scénu vstoupil nový investor Mores Resort a v roce 2014 rozhodl o celkové rekonstrukci a dostavbě další části. Tento úkol zadal slovenskému architektonickému ateliéru GFI a.s., který při realizaci působil jako hlavní architekt a generální projektant, a navíc je podepsán pod autorstvím návrhu i zpracováním interiérů.

Nový majitel a zkušený architekt

„Objekt sme poznali ako chátrajúcu budovu v centru Lomnice. Keď nás investor oslovil pre spoluprácu na tomto objekte, boli sme nadšení a zároveň sme si uvedomovali náročnosť budúceho projektu, nakoľko s rekonštrukciami tohto typu a v tomto prostredí sme už mali skúsenosti,“ říká Ing. arch. Pavol Franko, partner bratislavského ateliéru GFI, a naráží tím na předcházející projekty – Grandhotel Kempinski u Štrbského plesa, kde byla také nutná rekonstrukce a přístavba budovy, a Sliezsky dom v Tatranské Polianke. Tam GFI opět navrhovala a realizovala celý projekt.

Investor měl od začátku představu luxusního hotelu s rozšířenou kapacitou, podzemním parkováním, wellness částí, kongresovým centrem, unikátní restaurací a atraktivními prostory pro doutníkový klub. Pocit nadstandardu doplňují dvě umělecké galerie, kde jsou prezentovány soukromé sbírky; obrazy hustě lemují také chodby jednotlivých pater hotelu. „Zadanie sa začalo kreovať pri prvej spoločnej obhliadke stavby. Keď sme vstúpili do priestorov objektu, začali sa hrnúť myšlienky a nápady zo strany architekta a aj investora. Napočudovanie nápady a riešenia niektorých priestorov boli spoločné, čo urýchlilo spracovanie zadania a následné vypracovanie architektonickej štúdie. Samozrejme to sa ešte menilo v procese spracovania projektu. Pri takomto type objektu je to ale nevyhnutné“ vzpomíná na zadání a první kroky k realizaci P. Franko. Celý projekt rekonstrukce a dostavby se nakonec vyšplhal na částku 7,5 mil. eur včetně zařízení interiérů obou částí budovy. Na plány financování si samozřejmě dobře vzpomíná i architekt: „Dostali sme finančný limit, ktorý bol z nášho pohľadu ťažko dodržateľný, ale snažili sme sa pochopiť investora, že je nutné držať určitú ekonomiku projektu ako takého. Vo finále musím povedať, že náš odhad bol pomerne presný, nakoľko tie prostriedky, ktoré sa podarilo ušetriť v procese výstavby, investor vložil do interiéru. To samozrejme poteší každého architekta.“

Národní památka v dezolátním stavu

Hrázděná budova, jichž už v Tatrách mnoho nezbylo, byla již v minulosti prohlášena národní kulturní památkou, ale vypadala spíš jako před stržením. Důsledkem toho však byl Krajský památkový úřad od začátku u projektu rekonstrukce. Spolupráce stavitelů a památkářů tak logicky trvala až do ukončení celého procesu. Jak říká P. Franko: „Spolupráca s pamiatkovým úradom sa začala ešte skôr, ako sme začali pracovať na architektonickej štúdii. Pred jej zahájením sme sa stretli a predstavili zámer investora. Prešli sme spoločne všetky dostupné fakty a následne sme si vytipovali najvzácnejšie časti objektu, ktoré sme chceli zachrániť a ktoré dali základ pre budúcu dispozíciu a riešenie interiéru. Vo finále sa nejednalo o pripomienky zo strany pamiatkového úradu, ale o konštruktívne posúdenia navrhovaného riešenia pri rekonštrukcii. Návrh dostavby nového krídla ich trocha prekvapil, no po prezentácii zámeru a vzájomnej diskusii bol pochopený a prijatý.“ Přiznané jsou mnohé z původních prvků; původní jsou např. nádherné sloupy v kavárně Mozart, na chodbě zase nalezneme část podlahy prosklenou a jsou zde vidět původní klenby. Návštěvník je tak přímým svědkem stavebních záměrů samotného architekta Majunkeho. Až překvapivě vhodně a vkusně jsou tyto historické prvky doplněny luxusem ze současnosti, např. vstupní hale hotelu dominují uchvacující lustry od společnosti Lasvit. Ve wellness části pak naleznete další unikát od Preciosy.

Pokud ještě na chvíli zůstaneme v původní budově, není možné opomenout unikátní vyhlídkovou terasu. Ojedinělá je především orientací směrem k monumentálnímu Lomnickému štítu. Hotel Lomnica je proto snad jediným místním hotelem s terasou obrácenou právě tímto směrem.

Přístavba zvýrazňující historickou budovu

Architektem zmiňované nové křídlo hotelu je důležitým rozšířením ubytovacích kapacit na celkový počet 67 pokojů. Hotel Lomnica se navíc pyšní pěti apartmány pojmenovanými po rakousko-uherských císařích. Současná třípatrová dostavba měla být sebevědomá, aktuální a samozřejmě měla dobře vizuálně komunikovat se sousední historickou budovou. Byla tedy obrovskou výzvou pro celý tým. „Áno, bola to samozrejme výzva aj určitá odvaha a skúsenosť. Pôvodné návrhy na dostavbu uvažovali s použitím historizujúceho tvaroslovia a prispôsobenia sa pôvodnej architektúre, materiálovému a farebnému riešeniu. Náš prístup bol úplne odlišný. Navrhnutým riešením sme chceli zvýrazniť pôvodnú architektonickú hodnotu objektu hotela ako národnej kultúrnej pamiatky. Tento objekt prešiel podrobnou rekonštrukciou so zachovaním pôvodného charakteru, výrazu a funkcií. Naproti tomu dostavba novej časti bola poňatá ako novotvar s použitím súčasného tvaroslovia a materiálového riešenia tak, aby bol čitateľný dobový vývoj stavby. Áno, tento prístup môže byť diskutabilný, ale vo svete úplne bežný“ míní Pavol Franko.

I termíny můžou sedět

Při tak obrovském projektu může být stanovený termín odevzdání stavby problémem. Komplikace se mnohokrát nedají předvídat a jsou pak v jistém smyslu populárním argumentem stavebních společností vůči investorům. V případě projektu znovuotevření Hotelu Lomnica se ale překvapivě nic takového nestalo. Vše se dá dobře demonstrovat na příkladě dodání atypických prvků pro vybavení interiéru, jak uvádí architekt Pavol Franko: „Pokiaľ ide o dodávateľské firmy, to bol trocha problém, nakoľko dodávka interiéru obsahovala veľké množstvo atypických prvkov. Vzhľadom na krátky termín realizácie, bolo potrebné výrobu rozdeliť na menšie dodávky. Z toho dôvodu to bolo náročné na koordináciu a kontrolu kvality. Myslím si, že výber dopadol celkom dobre a drobné nedostatky, ktoré sa občas objavili, nenarušili celkový dojem a harmonogram prác.“

Opět jsme ale u nepředvídatelných komplikací, které mohou konečný termín odevzdání projektu oddálit a znepříjemnit tak vztah mezi investorem a architektonickým studiem. Jak konstatuje P. Franko: „Termíny sú vždy problém a pri rekonštrukciách je to obzvlášť streľba naslepo.“

Od začátku letošního roku už Hotel Lomnica úspěšně organizuje kongresy, komorní koncerty a další společenské události, a samozřejmě vítá hosty. „Každý hosť je pre nás dôležitý, každý je pre nás VIP,“ říká Zuzana Kovaľová, generální ředitelka Hotelu Lomnica. V tak luxusních prostorách – i díky nabízenému komfortu – je těžké vyzvednout jen jednu službu. Ale snad jednou z největších chloub bude restaurace Sissi, v níž kraluje slovenská kuchařská hvězda Gabo Kocák, kterého Slováci znají i díky populárnímu televiznímu pořadu.

Navzdory všem peripetiím a původnímu dezolátnímu stavu je tedy Hotel Lomnica v provozu tak, jak bylo naplánováno. Investor se nezalekl ani vysokých finančních nároků rekonstrukce a ani časového stresu finalizace projektu. Naopak. Podle architekta byl osobní přístup investora na různých úrovních realizačních plánů přínosem: „Všetci zúčastnení si uvedomovali, do čoho sa púšťame, a preto sa často stávalo, že harmonogram sa v priebehu výstavby menil. Tam, kde to bolo možné, sa termíny skrátili, kde si postup vyžadoval, práce sa natiahli. Všetko s dôrazom na kvalitu. Podstatný bol ale osobný prístup zo strany investora, dodávateľov či GP. Boli chvíle, kedy harmonogramu neveril ani investor, ale nakoniec sa to stihlo. Pamätám si na prvú nočnú kávu zo spusteného kávovaru pár hodín pred prvou oficiálnou akciou. Boli to chvíľky plné emócií, kedy sa zabudlo na všetky problémy a únavu.

Ján Chovanec
Foto: Archiv Hotelu Lomnica

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.