Investice do hotelových nemovitostí ve střední a východní Evropě letos zřejmě překonají rok 2016

Hlavní stránka » Aktuality » Investice do hotelových nemovitostí ve střední a východní Evropě letos zřejmě překonají rok 2016

Objem transakcí s hotelovými nemovitostmi dosažený v prvním pololetí roku 2017 překročil 700 mil. eur na hlavních trzích regionu střední a východní Evropy*. Dohromady se uskutečnilo 34 transakcí. Ve stejném období roku 2016 přitom proběhlo 20 transakcí v celkovém objemu mírně převyšujícím 630 mil. eur. Meziročně tak došlo k nárůstu o 11 %. Západní trhy** oproti tomu zaznamenaly růst o pouhé 0,3 %. Společnost Cushman & Wakefield předpovídá, že rok 2017 překoná výsledky roku 2016.

Česká republika dosáhla po Polsku v rámci šesti transakcí druhého největšího objemu investic ve výši 165,5 milionu eur. To představuje mírný 5% pokles oproti prvnímu pololetí roku 2016, kdy investice dosáhly částky cca 174 mil. eur. I přesto se na českém trhu uskutečnila největší transakce ve střední a východní Evropě, a sice akvizice hotelu Marriott v Praze, který se v dubnu 2017 prodal za cenu zhruba 90 milionů eur. Mezi další významné transakce patří prodej hotelu NYX v centru Prahy a hotelů Diplomat Prague, Grandhotel Pupp v Karlových Varech a hotel Angelo Hotel Pilsen. Podíl České republiky na celkové výši investic v regionu střední a východní Evropy dosáhl téměř 24 %. Nejvíce investorů pocházelo z Asie. Ve druhém pololetí letošního roku již proběhl prodej Motelu One (Na Poříčí 30) do rukou společnosti CEFC. Prodávala jej skupina Penta Investments.

Na rozdíl od prvního pololetí loňského roku, které s celkovým objemem investic ve výši pouhých 4 mil. eur nebylo pro Polsko příliš příznivé, je letos Polsko zatím nejvýkonnější zemí střední a východní Evropy, a to jak v objemu, tak v počtu transakcí – 350 mil. eur v rámci 16 transakcí. Za druhou nejlepší Českou republikou následuje Maďarsko s 99,3 mil. eur, což je více než třikrát větší objem oproti stejnému období předchozího roku. K prudkému poklesu došlo v Rakousku, kde se objem transakcí snížil zhruba o 80 %, a to především proto, že rok 2016 byl výjimečně úspěšný mj. díky prodeji hotelů Hilton Vienna a Imperial Vienna. Bulharsko, Rumunsko a Slovensko pak dohromady tvořily pouhá 3,2 % finančního objemu transakcí v regionu střední a východní Evropy.

„Rostoucí zájem místních i zahraničních investorů o tento region se projevil zejména v odvětví cestovního ruchu a hotelů ve střední a východní Evropě, které investory zaujalo svojí vysokou návratností. Ta je velmi důležitá, protože se díky ní roztočil kruh investic s kladným vlivem na výnosy během posledních let, zejména v hlavních městech jako Budapešti, Praze a Varšavě. Z příznivého kaskádového efektu nyní začínají těžit i regionální města, kdy jsme svědky rostoucího zájmu o tyto trhy,“ prohlásil David Nath, vedoucí hotelového týmu společnosti Cushman & Wakefield pro střední a východní Evropu.

Všechny hlavní výkonnostní ukazatele včetně průměrné dosažené denní ceny (ADR) a průměrného příjmu na dostupný pokoj (RevPAR) poslední čtyři roky setrvale rostou. Důvodem je rostoucí počet turistů, kteří si pro svoji dovolenou volí destinace ve střední a východní Evropě – přičemž zejména Praha je považována za jednu z nejbezpečnějších destinací na celém světě, a silná poptávka v podnikatelské sféře. Díky tomu dosahuje zatím nejvyšší úrovně ukazatel obsazenosti, který během první poloviny roku 2017 dosahoval v průměru 69,2 % oproti 66,8 % ve stejném období roku 2016. S prudce rostoucí poptávkou rostou i průměrné denní ceny, což má příznivý vliv na výsledný zisk. Průměrná denní cena se oproti 75,49 eura v první polovině roku 2016 zvýšila na 79,52 eura. Bulharsko, Česká republika, Maďarsko a Slovensko dosáhly dvouciferné míry růstu a Bělehrad se dostal mezi prvních pět evropských trhů z hlediska procentního nárůstu ukazatele RevPAR. Je třeba vzít v úvahu, že se jedná pouze o srovnání prvních pololetí let 2016 a 2017, v němž se ještě neprojevuje vliv celého léta a období vánoc. Údaje o ADR a obsazenosti jsou tedy nižší než při celoročním srovnání. Zlepšení výsledků je však patrné již ze srovnání prvních pololetí let 2016 a 2017.

„Objem hotelových transakcí v regionu střední a východní Evropy rostl více než na zavedenějších trzích v západní Evropě částečně i díky vysoké návratnosti. Další zvyšování ADR navíc umožňuje nedostatek příležitostí k výstavbě na vyspělejších středo- a východoevropských trzích, což může investorům v budoucnosti přinést ještě vyšší míru návratnosti,“ uvedl Frederic Le Fichoux, vedoucí oddělení společnosti Cushman & Wakefield pro hotelové transakce v kontinentální Evropě.

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.