Japonské byty se stále zmenšují

Hlavní stránka » Aktuality » Japonské byty se stále zmenšují

Motoki Oohashi pracuje na americké námořní základně Jokosuka blízko Tokia. Z letadlových lodí a bitevních křižníků je zvyklý na stísněné poměry bydlení, proto jsme na toto téma oslovili právě jeho.

Toto číslo se věnuje tématu mikrobydlení. Známe trendy z Japonska ze 70. let minulého století se signifikantními příklady typu Kapslové věže Nakagin nebo hotelu Asakusa. Pro Evropany jsou tyto nápady trochu nápady divoké, nicméně vše je realizované a funguje to. Jak tyto trendy tenkrát japonský trh přijal?
V současné době je v Japonsku velmi vzácné vidět mikrobydlení tehdejšího typu. Nicméně ale máme unikátní systém ubytování, jemuž se říká „kapslové hotely“, jak říkáte. Jde o levný typ ubytování, kde hosté přespávají podobně jako v lůžkovém vagonu. Pokoj je velký stejně jako postel a je opravdu jen pro jednu osobu. Několikrát jsem v takovém hotelu v minulosti pobýval, na přespání je dostatečně komfortní. Součástí prostoru je i malý televizor a klimatizace. Ubytování stojí 2 000–4 000 jenů (20–40 USD) za noc.

Jsou zkušenosti z těchto experimentů nějak přenositelné do evropských měst, zejména do těch s velkou hustotou osídlení (Amsterdam, Paříž, Lyon)?
Já bych to ani nenazval experimenty. Tady v Japonsku je to standardní způsob bydlení a věřím, že je plně přenositelné do dalších evropských měst bez ohledu na jejich velikost a hustotu osídlení.

Kam nyní směřuje Japonsko z hlediska velikosti a dispozic bytů?
Vzhledem k rostoucím cenám pozemků se japonské byty stále zmenšují a prostor se optimalizuje, domy mají víc podlaží. Není tu ani dostatek prostoru pro parkování, proto mají mnohé domy parkování v úrovni přízemí a obytné prostory začínají ve druhém podlaží.

Centra středoevropských měst se zhruba 1 mil. obyvatel budou podle názorů urbanistů a sociologů přibližně do 30 let prostorově vyčerpána. Možná tady začne fungovat podobná filozofie jako u vás Japonsku. Bude se bydlení podle vás ještě zmenšovat, nebo se dá predikovat nástup nové filozofie bydlení? Nápady, o nichž čteme už nyní, jako bydlení ve vertikálních zahradách nebo např. idea migrujících domů jsou opravdu reálné?
Nejsem přesvědčen, že se objeví nějaká převratná nová filozofie – ani migrující domy, ani další šílené nápady nás v blízké budoucnosti nečekají. To je opravdu futuristická vize.

Jak by se dal srovnat charakter bydlení v Japonsku ve městech s podobnou velikostí jako Praha, Mnichov nebo Vídeň?
Myslím, že největší rozdíl mezi japonskou a evropskou architekturou spočívá ve stavbách odolných vůči zemětřesení. Ta jsou v Japonsku dost častá. Jako opatření před zemětřesením musejí mít domy velmi pevné základy, aby je případné otřesy nezničily.

Na závěr pro představu otázka o číslech: Kolik stojí průměrně 1 m2 bytu v zastavěné oblasti Tokia?
V Tokiu stojí 1 m2 pozemku v průměru kolem 12 753 USD (288 000 Kč).

Jsou takové ceny z dlouhodobého hlediska udržitelné?
Myslím, že po roce 2020, kdy bude Tokio hostit olympijské hry, ceny pozemků ještě vzrostou. Všechny přípravy, jako je ubytování pro návštěvníky a výstavba dalších hotelových kapacit, jsou nyní v běhu. Veškeré tyto stavební aktivity automaticky ovlivní cenovou úroveň pozemků.

Martin Klejna, P6PA+Architects, s.r.o. / Foto: Motoki Oohashi

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.