Karlin Port se zajímá o pražský hotelový trh

Hlavní stránka » Aktuality » Karlin Port se zajímá o pražský hotelový trh

Společnost Karlin Port Real Estate (dále Karlin Port) založil před sedmi lety Milorad Miško Miškovič poté, co po 11 letech opustil Karlin Group. Poslední tři roky vystupují pod hlavičkou Karlin Port dva akcionáři – on spolu s Mikim Goldsteinem.

S Miloradem Miškovičem jsme hovořili o jeho současných aktivitách.

Jaká je geneze firmy Karlin Port?

Karlin Port Real Estate má pouze sedm zaměstnanců, ale přitom vystupujeme jako developer, investor a poradce. Jako developer participujeme už na 15 projektech. Je třeba zdůraznit, že jsme atypický hráč na trhu, nebo ve smyslu, že máme 15 partnerů ze zahraničí i z tuzemska. Soustřeďujeme se na hlavní město Prahu, kde se věnujeme rezidenčním i komerčním projektům; v případě těch komerčních mám na mysli administrativní objekty a začali jsme se věnovat i hotelům. O vstup na hotelový trh mají zájem především naši obchodní partneři ze zahraničí. Je důležité říct, že za poslední tři roky, co spolu s panem Goldsteinem řídíme Karlin Port RE, jsme společně s našimi partnery proinvestovali 170 mil. eur do nákupů pozemků, pronajatých objektů, starých areálů, na nichž chceme stavět úplně nové projekty. Co do lokalit, jsme zapojeni do projektů v Praze 13 – Stodůlkách, máme projekt v Praze 9 v Poděbradské ul., v Karlíně a dva na Smíchově. V současné době jednáme o vstupu do nových rezidenčních projektů v pro nás v nových lokalitách – Holešovicích, Modřanech, Zličíně a v Letňanech.

A co Holešovice, které jsou nyní developery vyhledávanou lokalitou?

Holešovice podle mého názoru kopírují to, co jsme udělali v Karlíně především za mého působení v Karlin Group. Řekl bych, že kdyby nebyla krize v roce 2008, Holešovice i Vysočany by se mnohem rychleji posouvaly dopředu a pravděpodobně by nám razantně dýchaly do týlu. Jenže po roce 2008 až do roku 2014–15 byl jejich rychlý rozvoj zablokován. Teď se trh znovu nastartoval a zotavil, dnes je k dispozici hodně kapitálu, projektů ubývá. Takže se vůbec nedivím, že Holešovice i Vysočany se stávají velice atraktivními lokalitami pro investory, developery, nájemce nebo budoucí majitele bytu. Je to přirozený proces, který se na pár let zastavil. Ale to dalo šanci Karlínu se ještě rychleji posunout dopředu. Není divu, že dneska je Karlín pro mnoho – nejen profesionálů, ale i laiků – jednou z nejatraktiv­nějších částí Prahy – nejen pro bydlení a pronájem kancelářských ploch, ale i z hlediska kvality života vůbec.

Řada nájemců se do Karlína přesunula z Prahy 1, ale „exodus“ se podle statistik už zastavil…

Domnívám se, že se situace trochu zacyklila. Poté, co se Praha 1 nejdříve vyprázdnila v 90. letech, protože nebyly kanceláře, tak se na ně staré renesanční a secesní domy předělávaly, následně pak na pronájem bytových ploch a dnes na AirBnB. Myslím, že dneska je cyklus na vrcholu, neboli je po 25 letech uzavřený. Myslím si, že teď bude následovat zase návrat obyvatel do Prahy 1, a to z několika důvodů. Když si někdo vydělal za 25 let dost peněz, chce mít adresu v Praze 1, tentokrát pro bydlení, ne podnikání. A další věc: Nezapomeňte, že pokud v Praze – nebo za ní – nějaký koncept nebo segment realitního trhu nefungoval či nefunguje a dlouho ještě nebude fungovat jsou to satelitní městečka. Neexistuje ani jeden úspěšný příklad satelitního městečka kolem Prahy, včetně všech služeb a se správným urbanismem, architekturou atd. Prostřednictvím různých projektů, do kterých jsme zapojeni, vnímáme, že mnozí lidé, kteří pendlovali mezi centrem a satelitem, se vracejí zpátky do centra. Je to nový jev i vlivem toho, jak v Praze bohatneme. Domnívám se, že nakonec vše skončí tak , že Praha 1 se obsadí znovu. Budou to ti, kteří chtějí ukázat, že mají na tu úžasnou adresu a kvalitní bydlení, i když mnohokrát bez parkingu, ale to bývá ve všech metropolích. Jenže na rozdíl od Vídně nebo Mnichova, kde jsou veřejné parkovací domy v podzemí, tady bohužel nejsou. To je možná jediné úskalí i v procesu masivnějšího návratu obyvatel do centra. Jinak si myslím, že ten návrat už je patrný. Proces byl nastartován před jedním dvěma roky. Je mnoho důvodů, proč se najednou všichni chtějí vrátit zpátky do Prahy 1. Už ty kanceláře tady nepotřebujeme, AirBnB za chvíli zakážeme, nebo budeme omezovat.

Takže to vnímáte pozitivně?

Myslím si, že se nic zásadního nestalo, je to přirozený proces a Praha 1 znovu ožije. Domnívám se, že je to i vidět, především na Josefově, mezi ulicí Na Příkopě a Vltavou. Celé to území se pomalu ale jistě revitalizuje, resp. rekonstruuje na bytové využití. Mnohokrát musím projevit uznání, že přesto, že jde v podstatě o malé projekty, jsou to pěkné rekonstrukce s prvky, které by tam před 10 lety nebyly z hlediska specifikace, klimatizace, použitých modernějších materiálů atd. Na rozdíl od mnoha jiných profesionálů na trhu se domnívám, že pokud tady budeme spolu sedět za 10–15 let, tak se právem budeme chlubit tím, že se obyvatelstvo vrátilo zpátky do Prahy 1. Možná tu bude jiná demografická struktura, ale centrum nebude vylidněné.

V poslední dekádě se v Praze mimořádně daří hotelovému trhu. I v této oblasti máte přece zkušenosti…

Dělali jsme Parkhotel společně s Daramisem, já byl výkonným ředitelem a pan Goldstein finančním ředitelem. V Parkhotelu jsme z první ruky zažili, co to znamená koupit, provozovat a pak následně prodat hotel. Musím uznat, že hotely jsou úplně jiný druh realitního byznysu než bytové nebo komerční projekty. Je to úplně jiná disciplína, kde neřešíte jen tu realitní část projektu, ale i turistiku jako takovou, což je zcela jiný obor. Musíte se mu věnovat a musíte ho pochopit, abyste mohl hotelový projekt úspěšně dotáhnout do konce. Nicméně máme s Parkhotelem úspěšnou zkušenost. Prodali jsme ho k vzájemné spokojenosti před dvěma roky zahraničním investorům. Spokojená je i Praha 7, jelikož je potěšilo, že starý, ošuntělý hotel byl zrekonstruován, že se vylepšil standard a turisté – možná sice jiného typu – se zase vracejí zpátky. Navíc až do dvou let dokončí Lordship sousední projekt Stromovka, mohou si vzájemně prospívat.

Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání Development News, který si také můžete objednat na: http://www.developmentnews.cz/…ne-casopisu/

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.