Nastal čas uvažovat o prodeji projektu Na Příkopě 14

Hlavní stránka » Aktuality » Nastal čas uvažovat o prodeji projektu Na Příkopě 14

V minulých týdnech se britské investorské skupině Lordship podařily dva viditelné úspěchy.

Jako bájný Fénix z popela vstal projekt administrativně-obchodní budovy Palác Stromovka, která by měla vyrůst v pražských Holešovicích. Před několika dny pak Lordship představil novou podobu dalšího svého projektu, tentokrát Letná Business Center na pomezí Dejvic, Bubenče a Letné. Nejen o těchto nových projektech jsme si popovídali s ředitelem firmy Lordship Václavem Matouškem.

Palác Stromovka je zřejmě váš nejdiskutovanější projekt, jehož budoucnost nebyla po dlouhá léta úplně zřejmá. Nyní z ničeho nic dohoda s městskou částí. Je to váš největší dosavadní úspěch?
Předně bych chtěl říci, že ta dohoda rozhodně nebyla z ničeho nic. S novými představiteli radnice, jakožto zástupci majitele pozemku, jsme jednali více než rok a půl. Na začátku bylo tisíc důvodů, proč je náš projekt špatný. Trpělivým vysvětlováním a věcnou argumentací jsme se časem dostali do situace, kdy se připomínky zúžily na několik málo, byť z pohledu radnice zásadních, výhrad. To už ale byla situace, kdy jsme se měli o čem bavit. Posledních pár měsíců jsme jednali velmi intenzivně a výsledkem je dohoda, která umožní, že Palác Stromovka bude stát.

Můžete tedy shrnout, co je podstatou vaší dohody s radnicí Prahy 7?
Tou nejzásadnější a nejviditelnější změnou je nepochybně úprava vzhledu budovy. Přepracovali jsme především kancelářskou část projektu, která byla původně umístěna v horní části budovy ve tvaru válce. Nyní jsme tedy kanceláře rozprostřeli po celé ploše spodní retailové části, takže vznikne dům s tradičnějším, městským tvarem. Oproti původnímu projektu tak dojde ke snížení výšky přibližně o třetinu, ale plochy se nám podařilo zachovat. Teď budeme ještě hledat nejlepší řešení pro fasády, aby projekt působil skutečně moderním a městským dojmem.

Jak na vaši zprávu o dohodě a zřejmě i realizaci projektu zareagoval trh?
Musím říci, že jsem byl až překvapený, jaká pozitivní vlna se zvedla. Kolegové, kteří mají na starosti dohody s nájemci, pomalu nepustili telefon z ruky. Nechci ale přehánět. Faktem je, že se nám ozvala velká část zajímavých potenciálních nájemců, s nimiž se už můžeme bavit konkrétněji než třeba před dvěma roky. Dnes už víme, že v projektu bude část parkování vyhrazena rezidentům, že bychom se chtěli více přizpůsobit okolí, pokud jde o kvalitu služeb, že budeme usilovat o umístění lékařských ordinací a tak dále. Musíme vnímat své okolí a přizpůsobovat se mu. A tato část Holešovic je zkrátka specifická. Proto i náš projekt musí přinášet specifické výhody. Lidé to určitě ocení.

Nově jste také představili změnu projektu vedle nedaleké Letenské pláně, kde plánujete kancelářské centrum. V čem tyto změny spočívají?
Projekt Letná Business Center je rovněž komplikovaný, protože se nachází v dohledové vzdálenosti od Pražského hradu. Navíc již v minulosti poutalo toto místo pozornost lidí, médií i politiků, když zde měla vyrůst známá knihovna podle projektu Jana Kaplického. Jsme si této skutečnosti vědomi, a proto chceme k projektu přistoupit maximálně obezřetně. Oslovili jsme architekta Víta Másla a společně s ním jsme připravili projekt pěti samostatných administrativních budov. Naší vizí je, že na každé z budov se bude podílet jiný významný český architekt. Tuto vizi jsme představili veřejnosti a nyní nás čeká další práce s Prahou 6, okolními obyvateli a iniciativami.

Kdybychom se podívali na vaše dokončené projekty, z čeho máte největší radost?
Asi největším úspěchem z nedávné doby je, že se nám podařilo domluvit s lidmi z nejstaršího hračkářství na světě Hamleys, aby se při svém vstupu na český trh usídlili v našem projektu Na Příkopě 14. Příchod Hamleys významně zvýšil prestiž Prahy v očích zahraničních návštěvníků. Když se dnes půjdete podívat na každodenní otevření obchodu za účasti dětí, je to prostě úžasné. Jsem pyšný, že se nám podařilo budovu společně s našimi partnery zrekonstruovat do podoby, kdy můžeme nabízet exkluzivní prodejní prostory, ale i luxusní kanceláře té nejvyšší kvality. Z projektu Na Příkopě 14 se zkrátka stala prestižní adresa. Mimochodem, nějaké kancelářské prostory ještě čekají na své nové uživatele…

Jak dlouho se vyplatí podobný projekt provozovat?
Mimořádně mě těší, jak se této budově bývalé banky daří. Mohu ale zároveň říci, že nastal čas uvažovat o prodeji. Ještě to není definitivní rozhodnutí, ale myslím, že varianta prodeje budovy v této chvíli není zcela nereálná.

Vaše společnost nedávno zaznamenala již jeden úspěšný prodej na druhé straně ulice Panská, je tomu tak?
Nebyl to tak úplně prodej, jako spíše dohoda o dlouhodobém pronájmu a provozování hotelu. V našem projektu hotelu Fusion nyní nově působí významný mezinárodní řetězec Leonardo Hotels. Je to vlastně jejich vůbec první akvizice na českém trhu, takže jsem rád, že se nám podařilo do Prahy přivést dalšího významného hráče ve svém oboru.

Má Lordship nějaké akvizice i mimo Prahu?
Za zmínku nepochybně stojí třeba nákupní centrum Paráda Shopping ve Frýdku-Místku. Tam se nám nyní podařilo získat dva velké nájemce a dosáhli jsme obsazenosti 100 %, což je úžasné. Svědčí to o skutečnosti že k podobným projektům přistupujeme s respektem a snažíme se je dělat, jak nejlépe umíme. Jeden obdobný projekt jsme měli také v Hodoníně. Ten jsme nakonec zhodnotili v minulém roce, kdy jsme jej prodali soukromým investorům.

Vy osobně jste do Lordshipu přišel před dvěma roky. Od té doby, jak je vidět, se hodně věcí posunulo kupředu. Jaké jsou nyní před vámi výzvy?
Určitě jsou to projekty, o kterých jsem hovořil. Myslím, že dokončení Paláce Stromovka a realizace projektu na Letné budou vzhledem ke své složitosti nepochybně velkou výzvou. Určitě bych byl rád, aby dál fungoval projekt Na Příkopě 14 tak úspěšně, jako fungoval doposud. Samozřejmě je i celá řada dalších otevřených cest, ale to bych si zatím nechal pro sebe…
PR

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.