Nové věci vyvolávají emoce

Hlavní stránka » Aktuality » Nové věci vyvolávají emoce

Jedním ze spoluvystavovatelů v expozici Prahy na nadcházejícím veletrhu EXPO REAL je společnost Penta Investments s připravovanou revitalizací Masarykova nádraží.

Ředitele divize Real Estate Petra Paličky jsme se zeptali na některé podrobnosti.

Jaký je v současné době vývoj plánovaného Central Business District po představení projektu Zaha Hadid Architects?
Připravujeme všechny podklady, abychom získali kladný posudek EIA. Pravděpodobně podstoupíme proces tzv. velké EIA vzhledem k rozloze celého území a jeho složitosti. Současně dokončujeme přípravu pro zahájení archeologického průzkumu, který by se měl uskutečnit v mezidobí před dokončením EIA. Také vedeme koordinační jednání s SŽDC, z nichž by měl vzejít definitivní návrh na zastřešení kolejiště. Projekt projednáváme s úřady městských částí Praha 1 a 8, s památkáři apod. Prostě na řadě jsou všechny standardní postupy…

Rýsuje se nějaké konkrétní datum, kdy skutečně začnete stavět?
Velká EIA trvá přibližně rok, takže půjde-li všechno hladce, mohli bychom v létě příštího roku požádat o územní rozhodnutí. Mezitím se někam posune i archeologický průzkum a projekt se bude po technické stránce dál dotvářet. S náměstkyní primátorky paní Kolínskou jsme se dohodli, že projekt představíme občanům. V dohledné době chceme otevřít informační centrum, kde si zájemci budou moct projekt prohlédnout a zeptat se na to, co je zajímá. Předpokládám, že se povedou nějaké diskuse, ale jak dalece se zapojí veřejnost nebo nějaké organizace, jaké budou mít výhrady či připomínky, to zatím nedokážu odhadnout. Je to dost velký projekt v centru města, takže nelze předpokládat, že s ním všichni budou souhlasit. Nové věci pochopitelně vyvolávají emoce – pozitivní i negativní – a s tím je třeba počítat. Na druhou stranu bychom tu nechtěli postavit něco nudného, nezajímavého, co nikoho k ničemu nevyprovokuje… Chceme, aby náš nový projekt byl funkční a aby dobře vypadal. Není ale možné se zavděčit každému.

Tiskem proběhla informace, že vám někdo nechce prodat nějakou část pozemku. Jaký bude postup?
Na pozemky v majetku Českých drah máme podepsané smlouvy, ty jsou bez problémů. O jiných zatím vedeme jednání a hledáme cestu, jak se dohodnout.

V Jinonicích stavíte v podstatě také celou novou čtvrť. Waltrovka se v posledních měsících hodně změnila. V jaké fázi je výstavba?
S Waltrovkou jsme spokojení, zájem o kanceláře i byty je tam opravdu velký. Aviatika je plně pronajatá. V pokročilé výstavbě jsou dvě budovy Mechaniky, začínáme opravovat historický objekt Walter. Dohromady to představuje 35 000 m2 pro budoucí nájemníky. Z toho téměř třetinu, celou jednu budovu, si bere nájemce Johnson & Johnson, s dalšími zájemci jsou jednání v relativně pokročilé fázi. Velmi pravděpodobný je proto scénář, že všechny tři objekty budou v době otevření kompletně pronajaty, jako to bylo v případě Aviatiky. Vzhledem k těmto optimistickým výhledům jsme na počátku září začali stavět také budovu Dynamica, což je poslední plánovaný administrativní objekt ve Waltrovce, se 17 000 m2. Také o něm už jednáme s několika zájemci. Tento téměř neočekávaně hladký průběh nám umožňuje, abychom se více zaměřili na rezidenční část, která bude díky „zdi“ z kancelářských budov oddělená od rušné Radlické ulice, a tedy i odhlučněná. První fáze obytné části by se měla v průběhu jednoho až dvou měsíců začít kolaudovat – do konce roku by to mělo být zhruba 230 bytových jednotek. Z těch jsme k dnešku prodali něco přes 80 %.

O jaký typ bytů byl v první fázi největší zájem?
Odhlédneme-li od rodinných domků (těch tady bude stát celkem 47), byl zájem především o dvě kategorie bytů: Jednak o tzv. investiční – garsonky, 1+kk, 2+kk, zhruba do 50 m2 a pak o „rodinné“ byty 4+kk nebo 5+kk. Relativně menší zájem byl o 3+kk, které jsou na investici moc velké a pro rodinu naopak malé… Jsou to pro nás dobré zkušenosti a poučení do dalších etap.

Je jasné, jak budou postupovat další rezidenční fáze?
V nejbližší době dáme do prodeje ještě 132 bytů, ty chceme začít stavět ještě letos. Na jaře pak trhu nabídneme dalších 150 bytů a 13 rodinných domů. Čím bude celá Waltrovka v pokročilejším stadiu výstavby a terénních úprav, tím bude zájem o byty větší. Pro lidi to prostě přestane být jen staveniště. Území chceme určitě ještě dále rozvíjet.

V Dejvicích jste koupili část někdejšího projektu PPF, který byl znám jako „lední medvěd“. Jaké s ním máte plány?
Od společnosti Kaprain jsme koupili 50 % zmíněného projektu na Vítězném náměstí. Je to záležitost, která se táhla dlouhou dobu, byly tam problematické vztahy s úřadem městské části, protože docházelo k neplnění přijatých dohod. Byly v tom různé emoce, prostě to nefungovalo… Věřím, že s novými vlastníky je šance – v rámci územního plánu a platných regulací – věci napravit. Naším záměrem je postavit dům, který veřejnost přijme. V parteru bude určitě nějaký retail a v dalších podlažích buď kanceláře, nebo zvažujeme i byty. Nechceme tam vnášet nic kontroverzního…

Chystáte v Praze ještě nějaké další projekty?
Na Smíchově máme požádáno o územní rozhodnutí na stavbu administrativní budovy o zhruba 10 000 m2 v místě, kde Kartouzská ústí do Plzeňské, vedle portálu Strahovského tunelu. Kromě toho máme další dvě akvizice, které jsou těsně před podpisem. Jedna je velký bytový projekt, druhá je kombinovaný administrativně rezidenční objekt. Máme rozpracovaných i několik dalších záležitostí, které ale nejsou v tak pokročilé fázi, aby je bylo možné prezentovat.
AK

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.