Paříž je nejatraktivnější lokalitou pro hotelové investice v Evropě, Praze patří 10. příčka

Hlavní stránka » Aktuality » Paříž je nejatraktivnější lokalitou pro hotelové investice v Evropě, Praze patří 10. příčka

Paříž obsadila první místo v žebříčku sestaveném na základě Indexu atraktivity hotelových investic Colliers International. Praha je na 10. místě.

Index vychází z analýzy investičního klimatu 20 evropských měst. Paříž nejlepší hodnocení získala navzdory předpovědím, že v ní investoři a turisté ztratí důvěru kvůli politické nejistotě a vnímání hrozeb souvisejících s ohrožením národní bezpečnosti. Praha se v rámci indexu umístila na 10. místě, a to zejména díky nízké úrovni nákladů na výstavbu a vysokému počtu turistů.

Za vedoucí pozicí Paříže stojí vysoký nárůst poptávky, vysoká výkonnost hotelů, vysoká návratnost investic a hloubka trhu v letech 2012–2016. Praha bodovala zejména ve dvou kategoriích. S 6,97 milionu příchozích turistů byla z 20 analyzovaných metropolí v roce 2015 čtvrtá nejnavštěvovanější. Obsadila také pátou příčku z hlediska příznivosti nákladů potřebných k výstavbě. Tato metrika vychází z průměrných cen pozemků a stavebních nákladů na metr čtvereční.

Dirk Bakker, ředitel oddělení hotelů v EMEA, Colliers International, uvedl: „Investoři pravidelně vyžadují nejnovější informace o městech, kde mohou dosáhnout vysokých výnosů. To však lze v politicky a ekonomicky nestabilním světě často obtížně předvídat. Náš index nabízí víc než pouhé nepřímé důkazy, s jeho pomocí proto dokážeme našim klientům v dané oblasti poskytovat vysoce kvalitní služby.“

Další důležité závěry:

• Londýn a Barcelona jsou z hlediska investic 2. a 3. nejzajímavějším městem; těsně je následují Amsterdam a Berlín.

• Výsledky Londýna a Paříže jsou velmi podobné, Paříž však předstihla Londýn díky mírně nižším nákladům na výstavbu. To je také jedna z oblastí, ve kterých vyniká Barcelona a jež zvyšují celkovou atraktivitu města. Na 4. místo se zařadil Amsterdam. Ve všech ostatních kritériích mají tato dvě města velmi podobné hodnocení.

• Na opačném konci stupnice se jako 20. umístila Bukurešť. Ačkoliv vysoce skórovala v kategorii nákladů na výstavbu, nestačilo to ke kompenzaci nízké poptávky a nedostatku investic na hotelovém trhu.

• Istanbul se umístil relativně nízko, na 17. příčce. A to navzdory velikosti trhu pomáhající stimulaci celkové poptávky i nízkým nákladům na výstavbu. Provozní výkonnost nicméně zaostávala kvůli nízké míře obsazenosti vedoucí k nižší návratnosti investic. Současná politická a ekonomická situace není pro velké investice příliš příznivá.

• Pozornost si zasluhuje Curych. Jeho provozní výkonnost byla v průběhu posledních několika let na skvělé úrovni. Vzhledem k nedostatku kvalitních hotelů je zde zájem o hotelové investice vysoký. Pokud poroste i nadále, může se Curych stát jedním z nejpopulárnějších měst pro novou výstavbu a investice, a to i navzdory vysokým nákladům.

• Manchester a Dublin dosáhly také dobrých výsledků, výkonnost hotelů zde převyšuje poptávku. Poptávka by měla v následujících letech silně růst v obou městech, což by mělo zvýšit jejich atraktivitu jak pro developery, tak investory.

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.