Proces prodeje bytů se zrychluje

Hlavní stránka » Aktuality » Proces prodeje bytů se zrychluje

Realitní kancelář LEXXUS se zaměřuje na prodej nemovitostí v nových rezidenčních projektech v Praze a blízkém okolí. Pod značkou Lexxus Norton pak zajišťuje prodej či pronájem luxusních rezidenčních nemovitostí v nejlepších lokalitách hlavního města.

Peterem Višňovským, ředitelem společnosti LEXXUS, jsme hovořili o nových projektech i o celkové situaci na rezidenčním trhu.

Jaké byty se dnes nejvíc prodávají?
Jednoznačně to jsou 2+kk, jichž je na trhu zoufalý nedostatek. Samozřejmě záleží na strategii každého developera, v jaké fázi stavby začne prodávat – zda ještě před zahájením, v průběhu, nebo až po dokončení. Optimální je do půl roku po kolaudaci dokončit prodej a začít s výstavbou/pro­dejem dalšího projektu. Aktuálně bývá spíš výjimkou, když při kolaudaci nějaké byty zbývají. Ve vyšší cenové kategorii, v absolutních cenách řekněme 10 mil. Kč a více, bývá prodejní strategie pochopitelně jiná. Prodej standardně trvá delší dobu, mnoho bytů se prodává až po kolaudaci, protože klient je velmi náročný a byt si chce „osahat“, nespěchá. Obecně lze říct, že se proces prodeje bytů zrychluje. Kupující vnímají klesající nabídku na trhu i velmi atraktivní podmínky hypotečních úvěrů. Jako příklad bych z projektů, které máme v nabídce, uvedl Tulipa City od AFI Europe, kdy jsme v rámci předprodejů za osm dní realizovali přes 80 rezervací (z celkových 260 jednotek v I. etapě). Zhruba dvě třetiny z celkového počtu jsou menší byty 1–2+kk. Původní projekt, který byl koncipován trochu jinak, developer přepracoval podle aktuálního vývoje na pražském rezidenčním trhu.

O jakou lokalitu jde?
Z mého pohledu jde o perspektivní, ale zatím opomíjené území v Praze 9 v blízkosti Kolbenovy ulice. Jižně od tohoto území, podél Poděbradské ulice, se už začalo stavět před lety, vzniklo tam několik nových projektů, které v souhrnu čítají kolem 2 500 nových bytů. Podobná přeměna teď čeká okolí ulice Kolbenova, která je vzhledem k blízkosti metra velice atraktivní. Nedaleko již zahájeného projektu Tulipa City buduje developer YIT rozsáhlý projekt Suomi Hloubětín s asi 800 byty. Několik dalších developerů na sousedních pozemcích připravuje své projekty, ale jak víme, nejde o proces jednoduchý ani rychlý. Takže i v této neprávem opomíjené oblasti se konečně něco začíná měnit a dosud opuštěné území se probouzí k životu. Vzhledem k zájmu, jaký zatím klienti o oba stávající projekty projevili, je zřejmé, že lokalita v blízkosti metra láká. Je to odsud relativně blízko do centra, jednu zastávku metrem je obchodní centrum Fénix s kompletní nabídkou obchodů. Zmizí tak nevyužitá industriální zóna nedaleko centra a důležitá část Vysočan se stane opět součástí města.

Jaký je harmonogram výstavby Tulipa City?
Stavět se začalo v létě a první fáze – to je asi 260 bytů, které jsou aktuálně v prodeji – bude zkolaudována v létě 2018. Území je dost velké, takže v mezičase by se měla začít stavět druhá rezidenční fáze a následně vzniknou sportoviště, škola, parky, restaurace a také kanceláře. Nebude to hned, ale byly učiněny první a zásadní kroky k rehabilitaci této části Prahy. Jsem přesvědčen, že k AFI Europe a YIT se brzy přidají další developeři a přeměna tohoto velkého území se zrychlí.

Praha 9 se v posledních letech hodně změnila k lepšímu…
Příkladem zdařilých přeměn zanedbaných území Prahy 9 (i když nešlo přímo o brownfield) jsou projekty Podvinný mlýn nebo Kejřův park. Developeři zpravidla nejsou samaritáni, jejichž prvořadým cílem je kvalitní architektura a lepší prostředí pro život. Na druhou stranu jsou až příliš často prezentováni jako jakési zlo, kterému je třeba se vždy a všude bránit. I developeři jsou normální lidé nebo firmy a velmi často se jim podaří velmi významně zlepšit životní prostředí nejen pro majitele bytů v jejich projektech, ale i pro sousedy. Například v oblasti dnešních projektů Kejřův mlýn a Kejřův park byl ještě před asi 10 lety močál, skládka a bezdomovci – po setmění se tam odvážil jen málokdo. Dnes je tu krásná rezidenční oblast s revitalizovaným rybníkem, cyklostezkou, parkovými úpravami. Podobné to bylo s projektem Podvinný mlýn v sousedství parku Podviní – dnes možná nejžádanější oblastí pro bydlení v Praze 9. Člověk, který sem dnes přijde, by nevěřil, jak to tam vypadalo před lety… Je to zásluha developerů, kteří věřili, že i takové oblasti se dají upravit a lidé tam budou rádi bydlet. Velmi významnou roli samozřejmě hrála také městská část, která paralelně s developery investovala nemalé částky do úprav říčky Rokytky, výstavby parků, stezek atd. Mám radost, že jsme se na těchto pozitivních proměnách Prahy 9 v rámci přípravy a prodeje konkrétních rezidenčních projektů také podíleli.

Tulipa City asi není jediný nový projekt, který nyní prodáváte?
Aktuálně máme v nabídce téměř 40 projektů z Prahy a blízkého okolí – celkem téměř 1 500 nových bytů a rodinných domů. Jako příklad mohu uvést projekt Tulipa Třebešín v Praze 3; v současné době zde dokončujeme vzorové byty v I. etapě, kde máme k dispozici posledních 15 bytů. Její dokončení chystáme na jaro 2017. Nově spouštíme prodej II. etapy, která čítá kolem 250 nových bytů a výstavba již byla zahájena. I v tomto případě jde o pozemek, který je svou polohou vhodnější pro rezidenční využití a již neexistující monstrózní skladová hala nikomu nechybí. V prodeji máme také zajímavé projekty v luxusním segmentu, např. v Praze 5 projekt Hřebenky s krásnými výhledy nebo projekt Panorama Hlubočepy nad Prokopským údolím. Jsou to komorní projekty v atraktivních lokalitách a s výjimečnými výhledy. V srpnu jsme také zahájili prodej 54 rodinných domů v nízkoenergetickém projektu Nová Chýně, což bude moderní bydlení v zeleni s výbornou dostupností do Prahy. Půjde o řadové domy s dispozicí 4–7+kk a rozloze 110–220 m2 s parkovacím stáním nebo garáží pro jedno až dvě auta. Výstavba už byla zahájena a dokončení prvních domů se plánuje na jaře příštího roku.

Jaká je vůbec v Praze poptávka po bytech?
Poptávka roste, bytů ubývá a jak jsem říkal na začátku, nejrychleji se prodávají ty menší. Nerovnováha se projevuje rychlejším růstem cen, ale nízké úroky drží zájem kupců stále velmi vysoko. Konečně platné Pražské stavební předpisy snad alespoň zčásti usnadní novou výstavbu v hlavním městě. Není dlouhodobě udržitelné, aby řádově menší regionální města povolovala a stavěla více bytů než metropole s více než milionem obyvatel. Na aktuální stav tak nejvíce doplácejí kupující – díky nedostatečné nabídce a konkurenci platí vyšší ceny.

Připravuje LEXXUS pro klienty nějaké novinky?
Loni na podzim jsme přišli s novinkou na podporu prodeje – poprvé jsme uspořádali akci s názvem Lexxus Days. Díky této akci jsme rozjednali více než 100 konkrétních obchodů za dva dny – klienty oslovily slevy, které jsme v rámci akce společně s developery mohli poskytnout. Letos klientům připravíme také atraktivní nabídku – při koupi bytu v rámci této akce získají praktické dárky nebo služby zdarma od mnoha našich partnerů. Letošní Lexxus Days plánujeme na 3. a 4. listopad. Současně připravujeme s naším hypotečním partnerem Hypoasistent možnost zjednodušení hypoték pro majitele bytů, kteří prodávají svůj byt a chtějí koupit nový, větší. Jde o to, aby nebyli nuceni prodat původní nemovitost rychle, a tudíž třeba nevýhodně, aby se v mezičase nemuseli stěhovat do nájemního bytu a aby nebyli vystaveni zbytečnému stresu z dvojího stěhování a měli situaci plně ve svých rukou. Je to situace, pro kterou máme reálné a pro klienta optimální řešení.
ak

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.