První výtah na solární pohon v Evropě se osvědčil

Hlavní stránka » Aktuality » První výtah na solární pohon v Evropě se osvědčil

Obnovitelné zdroje překonávají možnosti, které s nimi bývají spojovány. Příkladem je unikátní solární výtah značky Schindler, který je instalován v třebíčském science centru Alternátor.

Jde o první výtah svého druhu v Evropě a v praxi ukazuje, že se úspora energie nijak nevylučuje s vynikající funkčností a komfortem.

Evropská jednička potvrdila očekávání
Už druhou sezonu je výtah označený Schindler 3300 Solar jedním z nejoblíbenějších plně funkčních exponátů v třebíčském science centru. Výsledky přitom ukazují, že v rámci celoročního provozu čerpá přibližně 90 % energie ze čtyř fotovoltaických modulů FCP o výkonu 270 W nebo 300 W umístěných na střeše budovy. Energií, kterou výtah získává primárně z obnovitelných zdrojů, navíc dokáže velmi efektivně šetřit, a to díky tzv. rekuperaci, kdy dochází k přeměně potenciální energie kabiny (tedy v případě, kdy je lehký náklad přepravován nahoru nebo naopak těžký náklad dolů) na energii elektrickou. Ta se vrací zpět do sítě. Úsporu energie získanou využitím rekuperace lze vyčíslit přibližně na 35 %. K nižší spotřebě energie přispívají také LED svítidla, jimiž jsou všechny stropy a ovládací panely výtahu vybaveny.

Specifika ano, omezení ne
Pokud jde o bezpečnost, komfort cestujících, ale i atraktivitu designu, má solární výtah Schindler stejné vlastnosti jako jeho moderní verze na běžný pohon. Zachovává si tedy všechny výhody standardního modelu Schindler 3300, k nimž patří výjimečná flexibilita rozměru kabiny i dveří, která zajišťuje více místa pro cestující, a to i v malých šachtách. Design je pak zcela v rukou zákazníků, kteří mohou vybírat ze dvou stylových řad (zaoblené nebo hranaté), čtyř designových řad a více než čtyřiceti barev.
Solární výtah má svá specifika, nejsou však ani zdaleka tak limitující, jak by se mohlo zdát. „Předpokladem je místo s dostatečným slunečním svitem, což rozhodně nevylučuje umístění ve střední Evropě. Je také potřeba počítat s prostorem pro umístění tzv. Hybrid Power Manager, tedy místa, kde jsou uloženy akumulátory, v nichž dochází k přeměně energie ze solárních panelů,“ vysvětluje Petr Chovanec, který je ve společnosti Schindler CZ, a.s. obchodním manažerem nových instalací v ČR a SR.

Vyšší náklady přinesou úspory
S instalací solárního výtahu jsou spojeny vyšší náklady. Záleží na individuální konfiguraci, ale jde přibližně o 30% navýšení oproti výtahu na elektrický pohon. V případě solárního výtahu je však možné počítat s výraznou úsporou energie za provoz. Informace o úspoře energie najde provozovatel i cestující spolu s dalšími zajímavými informacemi na interaktivním displeji, který se nachází na hlavním nástupišti a je další zajímavostí solárního výtahu Schindler.
K prvnímu solárnímu výtahu v Třebíči postupně přibývají další, tentokrát v zahraničí. Společnost Schindler ale do budoucna plánuje další instalace v rámci České republiky. „Schindler coby přední světový výrobce výtahů, eskalátorů a pohyblivých chodníků dlouhodobě investuje do inovativních technologií pro udržitelnou mobilitu a s ní jsou obnovitelné zdroje neodmyslitelně spjaté,“ uzavírá Petr Chovanec za Schindler CZ, a.s.
PR

Základní informace k modelu Schindler 3300 Solar
Nosnost: 675 kg
Zdvih: max. 75 m, max. 20 stanic
Pohon: ekologický bezpřevodový pohon s frekvenčním
řízením, bez strojovny
Rychlost: 1,0 m/s, 1,6 m/s
Více informací najdete na www.schindler-cz.cz

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.