Rustonka: efektivní a flexibilní kanceláře

Hlavní stránka » Aktuality » Rustonka: efektivní a flexibilní kanceláře

V Praze 8 – Karlíně se staví jeden z největších administrativních projektů letošního roku. Celkem ve třech budovách nabízí projekt Rustonka přes 33 000 m2 kancelářských prostor..

O stavu prací i záměrech projektu s námi hovořil obchodní ředitel a člen představenstva J & T Real Estate CZ Martin Kodeš.

V jaké fázi je nyní Rustonka?
Koncem roku jsme uzavřeli smlouvu s generálním dodavatelem, který vzešel z tendru. Jde o sdružení Geosan Group a BAK. Staveniště jsme předali a nyní probíhají stavební práce. Ještě předtím jsme provedli dekontaminaci a pod budovou A se uskutečnil geologický průzkum, abychom měli nějaký náskok. Stavební firma teď může začít zakládat jámu, aniž se bude zdržovat těmito pracemi.

Administrativní centrum Rustonka budou tvořit tři samostatné budovy. Budete je stavět všechny najednou a se stejným dodavatelem?
Smlouvu jsme uzavřeli na budovy A a B, třetí objekt nemáme časově specifikovaný, protože nechceme spekulativně stavět tři budovy. Celkově jde o 34 000 m2 kancelářských ploch, což je dost velký objem. Všechny budovy budou mít zhruba stejné plochy, kolem 11 000 m2. Ale kdyby přišel nájemce, který by chtěl celou budovu, můžeme práce na třetím objektu neprodleně zahájit, protože máme všechna potřebná povolení. První budova by měla být dokončena zhruba v polovině příštího roku a druhá pak následně asi o půl roku později. Chtěli bychom, aby nájemce budovy A už neobtěžoval stavební ruch. To znamená, že poté, co se nastěhují, by měla být hotová hrubá stavba další budovy a pracovat by se mělo uvnitř…

Máte už zájemce, kteří by chtěli v budově sídlit?
Ano, zájemce máme, probíhají jednání se třemi potenciálními partnery a nejbližší měsíce nám ukážou, zda se dohodneme. Naší výhodou je zajímavé umístění, příznivá cena. A přestože je převis nabídky nad poptávkou, opravdu velké prostory se neshánějí snadno. Partneři, kteří chtějí větší plochu, tj. od 6 000–7 000 m2 výše, potřebují na přípravu stěhování poměrně dlouhou dobu, navíc mohou mít i nějaké specifické požadavky, které je třeba zapracovat do projektu.

Stavíte tedy spekulativně. Financuje vás vlastní banka?
V tomto případě jsme vzhledem k velikosti projektu zvolili mix financování a jednáme s běžnou komerční bankou o různých možnostech.

Budou v Rustonce i nějaké prostory pro retail?
Bude tam kolem 2 000 m2 obchodních ploch plus prostory pro stravování, které bychom chtěli vyřešit nejdříve. Nechceme žádnou výdejnu, kam se vozí jídla připravená jinde, ale něco podobného, co se nám osvědčilo v Prosek Pointu: samoobslužnou jídelnu s kuchyní přímo na místě. Navíc tam je i velmi dobrá restaurace, která si našla svou klientelu. Pro Rustonku zatím zvažujeme možnosti jednotlivých konceptů, v každé budově by mělo být něco trochu jiného, aby si každý našel „to svoje“. Co se týká retailu, budou tam potraviny, asi 300 m2, a nějaké další obchody a služby, aby zaměstnanci v Rustonce byli spokojeni. Protože spokojenost zaměstnanců s pracovním prostředím a okolím je jedno z důležitých kritérií pro zaměstnavatele, tedy naše klienty.

Rustonka má už ve stadiu výstavby precertifikaci LEED…
Certifikace dnes už patří téměř ke standardu špičkové kancelářské budovy. Administrativní centrum Rustonka je držitelem precertifikace LEED na úrovni Gold, která zaručuje, že budova je projektována s ohledem na požadavky udržitelnosti životního prostředí.

Stavíte na průmyslovém brownfieldu v lokalitě, která dnes v podstatě spadá do širšího centra Prahy. Bude zde dostatek zeleně, v okolí jsou možnosti sportovního vyžití… Jaká je vlastně filozofie tohoto projektu?
Jako marketingový nástroj používáme termín efektivismus: Charakterizuje ho maximální flexibilita, optimální lokace, účelný design a komfortní standard. Výsledkem je budova ekonomicky efektivní a přátelská k zaměstnancům. Chceme být trošku jiní než ostatní.

V čem to spočívá?
Prostory jsou naprosto variabilní, můžeme klientům splnit v podstatě každé jejich přání. Objekt bude mít nízkou energetickou náročnost a svou celkovou koncepcí byl měl lidem přinést příjemné prostředí – ať už je to vybavení, osvětlení, nebo okolí apod. Bude možné sem jezdit i na kole, lokalita je snadno dostupná městskou dopravou – metrem i tramvají. Prostě kancelářská budova musí být konkurenceschopná lokací i variabilitou. Máme v ruce ještě jedno eso: Z některých kanceláří v Rustonce bude vidět panoráma Pražského hradu, což je pro některé klienty velké lákadlo!
red

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.