U Prahy vznikne nový VTP

Hlavní stránka » Aktuality » U Prahy vznikne nový VTP

Mezi přední evropská centra vědy, výzkumu a vývoje se již zanedlouho zařadí Vědeckotechnický park Buštěhrad, který vyroste západně od Prahy, u Kladna.

Bude zde přes 13 000 m2 pronajímatelných ploch. Developerem a pronajímatelem areálu je koncern Trigema.

Jen několik minut od pražského Letiště Václava Havla vznikne na ploše téměř 18 000 m2 areál, jehož součástí budou nové moderní prostory pro vývoj a výzkum, kanceláře a podnikatelské inkubátory. Chybět nebudou ani experimentální zazeleněné plochy, jež budou sloužit pro samostatné aktivity a projekty jednotlivých nájemců.

Snadná dostupnost Prahy a Kladna
V areálu Vědeckotechnického parku Buštěhrad postaví Trigema dvě čtyřpodlažní budovy. Každá z nich pojme okolo 350 pracovníků. Ti budou moct kromě čistě pracovních prostor využít i konferenční sál, kavárnu nebo velké střešní terasy se zelení. V podzemních prostorách pak budou garáže, technologické zázemí a sklady. Nejdřív se začne stavět a pronajímat budova A.
Místo, kde nové centrum vznikne, leží v sousedství stávajícího areálu Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB). Ten vznikl v roce 2014 za necelých 300 mil. korun jako samostatný vysokoškolský ústav pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT) pro fakulty stavební, strojní, elektrotechnickou a biomedicínského inženýrství.
Vědeckotechnický park Buštěhrad by měl být zaměřen především na činnosti z oblasti lehkého průmyslu, tedy např. vývoje a výroby moderních stavebních materiálů a postupů, softwarového a hardwarového vývoje nebo vývoje a testování energeticky efektivních pohonných jednotek. Celkové zaměření bude na vysoce inovativní úrovni a bude nabízet energeticky udržitelné řešení.
Díky poloze parku a napojení na současnou dopravní infrastrukturu se odsud pracovníci i návštěvy v budoucnosti rychle dostanou nejen na letiště, ale samozřejmě i do Prahy. Dopravně je totiž území areálu už nyní napojeno na Třineckou ulici, z níž je snadno dostupná dálnice D7 do hlavního města. Ještě blíže to pak bude do Kladna, 13. největšího českého města. To se může mj. pochlubit hned několika nákupními zónami a další infrastrukturou.
Trigema si celý prostor nevybrala náhodou. Je zkušeným developerem, který se navíc přípravě a provozu vlastních vědeckotechnických center věnuje již 10. rok. Za úspěchem koncernu, jehož obrat se v posledních několika letech zpravidla pohybuje okolo 1 mld. Kč, je profesionální a současně i flexibilní přístup, který pomáhá obchodním partnerům nalézt ta nejvhodnější řešení jejich aktuálních potřeb.

Úspěšná zařízení v Roztokách
Není náhodou, že k nájemcům již vybudovaných areálů Trigemy, tedy Vědeckotechnického parku a Parku vědy Roztoky, patří mezinárodní společnosti jako např. Eaton, Struers a TÜV SÜD či někteří domácí hráči, jak ukazuje příklad marketingové agentury Absolook, jednoho z nejnovějších nájemců Vědeckotechnického parku Roztoky.
Eaton je celosvětově působící společností v oblasti elektrických systémů, zařízení pro distribuci a řízení elektrické energie a systémů hnacích ústrojí pro nákladní a osobní vozidla. Součástky dodává vybraným automobilkám včetně VW Group a Volvo a dále pak takovým gigantům, jako jsou E.ON, HP, IBM a České dráhy. Eaton zase své výrobky celkově prodává zákazníkům ve více než 175 zemích světa. Respektovaná mezinárodní společnost Struers, která má po zeměkouli více než 20 poboček, pak vyvíjí řezné výrobky pro celou řadu průmyslových odvětví, jako je letectví a astronautika, elektronika, automobilový průmysl nebo slévárenství; TÜV SÜD je zase světovým lídrem v oblasti testování a certifikací.
Roztocký areál Trigemy je navíc atraktivní i díky těsné spolupráci s ČVUT. Nabízí totiž mj. také výukové pracoviště pro studenty této technické univerzity. Proto ani nepřekvapí, že hlavním nájemcem areálu je Ústav pro výzkum spalovacích motorů Fakulty strojní ČVUT, který zde provozuje Centrum vozidel udržitelné mobility.

Udržitelnost na prvním místě
Všechny budovy vědeckotechnických centre Trigemy, včetně připravovaného projektu v Buštěhradu, mají energetickou třídu B, což znamená, že se řadí mezi úsporné objekty. Vědeckotechnický park Roztoky má k tomu navíc ještě zlatý certifikát SCoRE (Sustainability Certification of Real Estate), který hodnotí tzv. trvalou udržitelnost budov, tedy environmentální, sociální i ekonomické vlastnosti stavby. Tento certifikát získává pouze budova poskytující vynikající komfort, který však není dosažen za cenu vysokých nákladů na její údržbu a spotřebu energie ani negativního vlivu na životní prostředí.
Vědeckotechnické parky se začaly rozvíjet zejména po vstupu ČR do Evropské unie v roce 2004. V té době začala podnikání v této oblasti plánovat rovněž Trigema. Vědeckotechnický park Roztoky otevřela v lednu 2012 a sousední Park vědy pak na podzim o dva roky později.
„Prostřednictvím projektů vědeckotechnických center se snažíme vytvořit příznivé prostředí pro inovační firmy a poskytovat jim služby a prostory umožňující spolupráci mezi vysokými školami či výzkumnými organizacemi a podnikatelskou sférou,“ komentuje strategii Trigemy Marcel Soural, předseda představenstva koncernu.
Další informace o možnostech pronájmu ve Vědeckotechnickém parku Buštěhrad najdete na www.vedecke-parky.cz.
pr

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.