Velký Špalíček letos patnáctiletý!

Hlavní stránka » Aktuality » Velký Špalíček letos patnáctiletý!

Když bylo v roce 2001 otevřeno zábavní a obchodní centrum Velký Špalíček s hrdým mottem „Tep života v srdci Brna“, našlo mnoho příznivců i odpůrců.

Obecně však Brňané uvítali zástavbu proluky po bombardování za 2. světové války, proměnu zchátralé části historického středu města v komplex nových i rekonstruovaných objektů s evropskými parametry pro nájemce a návštěvníky. Největším lákadlem se stalo sedm moderních kinosálů a obchody s módou C&A, NICO; nabídku obchodů doplnila parfumerie, obuv, cestovní kancelář a další prodejny a gastroprovozy. V rekonstruovaných částech byly umístěny kanceláře a čtyři větší byty.

Dostupný autem i tramvají
Velký Špalíček lze vnímat jako alternativu velkých obchodních center na okrajích města. Jeho sortiment postupně doplnily obchody v navazujících a sousedních ulicích. Dagmar Špačková, jednatelka společnosti Generali Velký Špalíček s.r.o, která obchodní centrum provozuje, k tomu říká: „Naší výhodou je dostupnost městskou hromadnou dopravou i blízkost hlavního vlakového nádraží. Velký Špalíček vévodí obchodnímu dění v centru Brna, je také součástí kulturního a společenského života v centru města. Brno se v posledních letech navíc významně profiluje jako studentské město a město s vědeckými parky a kampusy. Tím narůstá i rušný život v centru města a „Špalek“, jak mu mladší generace říká, nesporně k tepu života v centru Brna patří“.
Ve Velkém Špalíčku vznikly i první podzemní garáže v centru Brna. Z celkových 107 parkovacích míst je zhruba polovina určena rezidentům, kteří sem mají přístup 24 hodin denně; parkování pro veřejnost je dostupné od 6.00 do 24.00. Podzemní parking také umožňuje zásobovat celý komplex z podzemí a nijak neomezuje chodce v okolní pěší zóně. Stávající malou kapacitu garáží doplní v prosinci letošního roku parkovací dům pro 360 vozů na přilehlém Dominikánském náměstí.

Revitalizací prošlo obchodní centrum i jeho okolí
V nedávné době Velký Špalíček „přečkal“ rekonstrukci blízkého nám. Svobody, ulice Husovy i Zelného trhu, stejně jako vznik konkurenčních obchodních center v okolí.
A jaká je současnost? Po vypršení desetiletých nájemních smluv došlo k výměně některých nájemců, sortiment se rozšířil o prodejnu potravin Tesco, mezi významné nové nájemce patří dm drogerie, hračky Dráčik, obuv CCC, Česká pošta, FANN či Hudy sport, stálicemi jsou NICO a C&A, velmi oblíbená a úspěšná je restaurace zdravé výživy REBIO. Týdně zavítá do Velkého Špalíčku mezi 50 000 a 60 000 zákazníků, v předvánoční době to bývá výrazně více.
Velký význam pro návštěvnost „Špalku“ má multiplex, který před dvěma lety prošel kompletní rekonstrukcí, takže nyní mají diváci k dispozici nejmodernější technologie, které jim poskytují mimořádné zážitky. Podle odhadů tvoří milovníci filmů kolem 10 % návštěvníků. Cílová skupina je přitom velmi široká: od filmových fanoušků přes rodiny s dětmi po návštěvníky Brna, neboť Velký Špalíček je součástí pěší zóny spojující turisticky nejatraktivnější místa v Brně. Je patrné, že oživení centra města přivádí obyvatele i návštěvníky Brna na výstavy, koncerty, do divadel i kostelů. „Velký Špalíček je mj. partnerem Národního divadla Brno, umožňujeme mu různé prezentace a výstavy. Prostor věnujeme i zdravotnictví, zejména pravidelnou vánoční podporou nadací Krtek či Mamma Help. Rovněž poskytujeme prostor studentům Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v oblasti prevence apod.,“ přibližuje další aktivity Dagmar Špačková a dodává: „Zveme vás do Velkého Špalíčku jako návštěvníky, nájemce i partnery!“
www.velkyspalicek.cz

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.