Vitra na Designbloku představila systém SoftWork

Hlavní stránka » Aktuality » Vitra na Designbloku představila systém SoftWork

Švýcarská značka Vitra na Designbloku uvedla modulární systém SoftWork britského studia Barber & Osgerby. Instalace Desk Is Dead, kterou speciálně pro Designblok navrhla Lucie Koldová, představuje pohled do budoucnosti kancelářských prostor.

Jak budeme v budoucnu pracovat? A je stůl skutečně mrtev?

Premiéry uvedení produktu SoftWork na český trh se osobně zúčastnil jeden ze dvojice autorů, Jay Osgerby. SoftWork bourá stereotyp kancelářských židlí a stolů a vytváří pohodlné pracovní prostředí kdekoli – v hotelové lobby, na letišti nebo v kavárně. Reaguje tak na proměňující se potřeby a styl práce. „Tradiční pracovní stanice se ubírá stejným směrem jako klasická jídelna v domácnosti – tento archetyp jednoduše zaniká. Fenomén pracovního stolu je překonaný. Vlivem používání mobilních technologií potřebujeme místo, kam příležitostně usedneme, nebo pohodlné místo k odpočinku a setkávání. Podle nás je to jednoznačný směr vývoje,“ uvádí dvojice Barber & Osgerby.

SoftWork je komfortní víceúčelová pohovka, která může vypadat pokaždé jinak dle podoby panelů a vybraných detailů – od stolků a područek až po dělící desky, zásuvky nebo bezdrátové nabíjecí stanice na mobilní telefony. Mobilní stoly a židle lze libovolně seskupovat, přesunovat či postavit stranou a přidáním dalších panelů vzniknou místa pro nerušenou, soustředěnou práci. Architektům poskytuje možnost strukturovat interiéry a snadno vytvářet specifické zóny díky sofistikované konstrukci systému: stoly upevněné na samostatných ramenech jsou pohyblivé, elektrické zásuvky instalované mezi sedáky se dají jednoduše vysunout pro maximální pohodlí uživatele a pomocí přepážek lze vytvořit separované, nerušené zóny.
Podobná idea je patrná také v podobě instalace, kterou stejně jako architekturu celé centrální haly navrhla Lucie Koldová. „Při zpracování konceptu Designerie pro letošní rok jsem vycházela z jednotlivých částí života, které vidím jako klíčové ve vztahu k budoucnosti – odpočinek, pomoc, hra nebo práce. Vitru vnímám jako vizionářskou a inovativní značku právě v oblasti kultivace pracovního prostředí. Společně jsme stvořili kreativní prostor, který umožňuje komunikaci na mnoha úrovních. Klíčový prvek tvoří modulární systém SoftWork umožňující flexibilně vytvářet a měnit pracovní prostředí pod heslem Desk Is Dead. Jedná se o systém pracovní pohovky, který sám o sobě umožňuje komunikovat a propojovat se i s jednotlivými prvky interiéru,“ uvedla Lucie Koldová.

Instalace má tvar šestihranu s vynesenou střechou, tvořenou lany svedenými do jediného bodu a připomínající cirkusové šapito. Cílem bylo nabídnout příjemné, kreativní a hravé prostředí a zároveň extrémní variabilitu inteligentního produktu. Na první pohled kancelářský prostor je doplněn nekonvenčními prvky, jako jsou palma nebo barevná zvířata, jež v instalaci odpočívají. Atmosféru doplňují i další prvky – například české sklo, porcelánové objekty a zeleň.
Mimo instalace v centrálním prostoru Designbloku se Vitra letos také zapojuje do doprovodného programu stěžejní mezinárodní konferencí Vitra: Desk Is Dead – Stůl je mrtev. Během ní vystoupí designér Jay Osgerby, CEO Vitry Nora Fehlbaum, ředitel českého zastoupení Jiří Zavadil a kurátor a teoretik Adam Štěch, který bude diskuzi moderovat. „Vitra se dlouhodobě věnuje tématu vývoje lidské práce, a tím i podobě pracovních prostor. Najímá odborníky, kteří se detailně zabývají tím, co potřebujeme k optimalizaci výkonu, kreativitě a dobrému pocitu z práce, a to v malých startupech i nadnárodních korporacích. Systém SoftWork je výsledkem detailního výzkumu a máme radost, že Jay Osgerby ze studia Barber & Osgerby ho do Prahy přijede osobně představit a zapojí se i do diskuzního panelu,“ uvedl Jiří Zavadil, ředitel českého zastoupení značky Vitra.

Zdroj: TZ

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.