Vlastníme dál hotel Iris u stadionu Slavie

Hlavní stránka » Aktuality » Vlastníme dál hotel Iris u stadionu Slavie

Ekonomická situace v Evropě i v České republice se stabilizovala a většina hospodářských odvětví je na vzestupu..

Alois Lanegger, jednatel společnosti Raiffeisen-Leasing, s.r.o., s námi hovořil o vývoji realitního trhu.

Na úvod možná poněkud fádní otázka: Jaký byl pro Raiffeisen-Leasing loňský rok?
Obecně byl pro Raiffeisen-Leasing minulý rok velmi úspěšný. V podstatě nejúspěšnější v celé historii společnosti. Ale jak víte, Raiffeisen-Leasing to nejsou jen nemovitosti, které tvoří asi dvě třetiny, ale i movité věci. Celkový objem našeho portfolia je zhruba 15 mld. Kč, z toho nemovitosti představují 9 mld. a víc; o trochu víc než 5 mld. jsou movité stroje, letadla, vlaky…

Jaký predikujete rok 2016?
Když mluvím o naší společnosti, máme velké plány ve věcech movitých. Co se týká nemovitostí, řekl bych, že trh je pro nás relativně konstantní. Zajímavé je, že náš podíl na trhu se konstantně zvětšuje, protože jiné leasingové společnosti dělají v této fázi méně a méně a časem fakticky zmizí. Nyní máme na trhu podíl skoro 50 %, a proto očekáváme, že rok bude úspěšný. Chceme v tom pokračovat, protože je to pro nás dobrý produkt, který má budoucnost.

Jaká podle vás bude situace v oblasti nemovitostí?
Neočekávám žádný propad, myslím, že trh je pozitivní, ekonomika v Česku funguje dobře. Není důvod si myslet, že by na tom nemovitosti měly být špatně. Byty se prodávají, úroky jsou nízké, což se letos nebo příští rok asi nezmění. Co se týká kanceláří, neočekával bych velkou změnu. Možná bude trh více konkurenční ve špičkových lokalitách, možná bude poněkud horší v třídě B, možná bude větší rozdíl mezi áčkovými a béčkovými lokalitami… V áčkových lokalitách bych očekával zvýšení nájmu, protože nových projektů není až tolik.

V kontextu se zdlouhavými administrativními procesy hrozí v Praze nedostatek bytů…
Určitě. Změnu bych tento rok neočekával, jen poněkud stoupne cena. Stále si klienti mohou hodně vybírat, mají širokou nabídku, požadují lokalitu a kvalitu, což je zdravé a dobré. Hrozba je spíš v dlouhodobém výhledu, protože úroky zase stoupají. Lidé, kteří teď koupí byt, třeba za pět let zjistí, že platby jsou vyšší. Nebude to asi velký rozdíl… Teď se nedá říct, co bude za pět let, ale tento a příští rok to ještě neovlivní. Jak to vypadá, v Praze bude těžší něco nového stavět, protože pravidla nejsou jasná.

Máte projekty i mimo Prahu…
Náš největší projekt jsme letos prodali – Bondy Centrum v Mladé Boleslavi. Jednání trvala delší dobu, ale faktický prodej se uskutečnil až letos. Jde zhruba o 20 000 m2, z toho 17 000 m2 je retail a zbytek jsou kanceláře. Obchod se určitě povedl.

Za jakou cenu jste Bondy Centrum prodali?
Objekt jsme dokončili v roce 2007 a chtěli jsme ho prodat. Ne sice hned po dokončení, ale v plánu bylo zhruba do tří let. Mezitím ale přišla krize a my jsme vydrželi, že neprodáme. Sice jsme to zkusili, ale byli bychom nedostali cenu, jakou jsme si představovali. Teď už nastaly lepší časy a cena, za niž jsme prodali, je vyšší, než nám byla původně nabídnuta. Pro nás to byla otázka rentability, takže se nám vyplatilo počkat. To je výhoda bankovní skupiny. Novým majitelem Bondy Centra je skupina CPI, která provozuje v Mladé Boleslavi i Olympii.

Máte mimo Prahu i další projekty?
Ano, vlastníme H Park Brno-Heršpice, kde máme pronajatou první fázi. Jelikož máme stále poptávky na další plochy, tak jsme začali práce na druhé fázi. Vidím to tak na příští rok, v tomto roce chceme vyřídit povolení. Jsem přesvědčen, že druhá fáze může být hezký projekt. Taky máme bytový projekt v Plzni, kde začínáme schvalovací proces.

Po dobrém obchodu budete chtít jistě investovat. Už víte kam?
To je určitě již zmíněný H Park nebo bytové projekty. Ale to je otázka konkrétního případu… Bytové projekty fungují dobře, jsou rychlé.

Oblíbenou otázkou v rozhovorech na ekonomické téma je zavedení eura v ČR…
To nás netrápí. Momentálně je výhoda, že Česká republika má korunu, která je flexibilně stejná; euro má naopak problémy. Je to vidět i na tom, že ekonomika funguje. Pro nás koruna není problém. Je silná, je stabilní, peněz je dost, naše banka je silná, není důvod mít obavy.

**Česká republika si v rámci Raiffeisenbank nestojí v současné době špatně. Jak situaci hodnotíte? **
Hodně se toho změnilo. Původně byla cílovým trhem jižní Evropa, pak východní Evropa, Rusko a Ukrajina. Pak přišla krize a Ukrajina už cílovou destinací není. V Rusku fungujeme docela dobře, ale je to země, která má politické a ekonomické problémy kvůli ropě apod. Teď jsou cílovou, strategickou destinací stabilní země jako Česká republika, Slovensko, Polsko. V Maďarsku jsme také, ale tam jsou politické problémy.

Vraťme se k bytovým projektům v letošním roce. Co je rozhodujícím aspektem?
U bytů se nic nezměnilo, stále rozhoduje cena a musí to být menší byt. Co se týká luxusních – nebo chcete-li dražších – bytů, řekl bych, že dražší a větší byty se prodávají lépe. Poptávka je po velkých bytech v dobré lokalitě s lepším standardem. Ale byty v panelových domech jsou stále perfektní investicí tam, kde je cena hodně nízko. Za klasickou investici můžeme považovat byty v centru. To jsou ty ve výborné lokalitě, plus minus 80 m2, ale cenná je hlavně ta lokalita. Problémem stále je, že nájemní trh tady nefunguje…

Jak působíte v hotelovém segmentu?
Máme relativně velké portfolio hotelů, a pokud jsou v centru Prahy, fungují velmi dobře. Mohu jmenovat hotely, které jsme financovali – jen namátkou: BEST WESTERN PLUS Hotel Meteor Plaza, pětihvězdičkový hotel Emblem v Platnéřské ulici. Financovali jsme prodej hotelu Don Giovanni, který koupily irské fondy a firma CzechIN, která má i hotel The Mark, bývalý Kempinsky. Máme v centru Prahy sedm nebo osm hotelů a všechny fungují dobře. Máme velký hotel Carlsbad Plaza v Karlových Varech, který také funguje dobře, i když v Karlových Varech je teď problém s úbytkem ruské klientely. Máme i hotel v Praze – Iris u stadionu Slavie. Čínský investor, který vstoupil do fotbalové Slavie, zatím o koupi hotelu nejednal. Nemůžeme si stěžovat, situace je lepší než v předchozích letech…
Arnošt Wagner

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.