Fosterovy projekty zkrášlují Londýn

Hlavní stránka » Články » Fosterovy projekty zkrášlují Londýn

Lord Norman Foster z Thames Bank nesporně patří mezi nejvýznamnější architekty současnosti a jeho ateliér Foster + Partners zaměstnává na tisícovku odborníků po celém světě.

Fosterovy londýnské projekty posledních let – ústředí agentury Bloomberg a bytový Corniche – jsou dokladem jeho pojímání zásad regenerace, přizpůsobitelnosti, flexibility, technologie a ekologie.

Šlechtic z dělnické rodiny
Norman Fosterse narodil v dělnické rodině Stockportu poblíž předměstí Manchesteru v roce 1935. Už jako teenager se začal zajímat o architekturu; ve 21 letech byl přijat na School of Architecture Manchesterské university. Později získal stipendium na Yale School of Architecture, kde se seznámil se svým krajanem Richardem Rogersem. V roce 1963 založili ateliér Team 4 spolu s Fosterovou pozdější manželkou Wendy Cheesmanovou a její sestrou Georginou Woltonovou. O čtyři roky později se Foster osamostatnil a založil Foster Associates, z níž se později stala Foster+Partners. Začátkem 70. let se Norma Foster proslavil projektem ústředí firmy Willis Faber and Dumas v Ipswichi. Je to třípodlažní kancelářská budova s inovativními eskalátory, tvarovaným průčelím a přirozeně uspořádanými interiéry. Typický fosterovský trend se ujal. Foster se svým týmem pokračovali s vysoce úspěšnými projekty, jako bylo ústředí Hong Kong and Shanghai Banking Corporation (HSBC), moderní třívěžová konstrukce. V 90. letech vysoce inspirativní tvorba Fosterova týmu pokračovala např. dostavbou kupole berlínského Reichstagu po sjednocení východního a západního Německa. Na začátku tohoto století Foster přispěl ke zvýraznění panoramatu New York City projektem mrakodrapu Hearst Tower o 44 patrech s trojúhelníkovou fasádou nad konstrukcí ve stylu Art Deco.

Ústředí agentury Bloomberg
Nové londýnské ústředí Bloomberga bylo dokončeno v roce 2017 na rozloze 1,3 ha v City nedaleko Bank of England. Sestává ze dvou budov propojených mosty nad arkádou pro pěší, která vede nad někdejší římskou silnicí Watling Street. Podle informace Foster + Partners bylo záměrem „… aby se budova stala příkladem udržitelnosti a prospěšnosti vlastního designu a funkčnosti vytvořením prostředí, které podporuje spolupráci a komunikaci, aby přitahovala ty nejlepší a největší talenty z celého světa. Výzvou bylo nalézt formu, hmotu a materiál pro stavbu, která by vyhovovala senzitivnímu prostředí, zejména pro zajištění potřebné kapacity podle Bloombergova zadání, zároveň pro zachování zásadních výhledů na katedrálu sv. Pavla a respektování sousedních historických budov. Globálními nákupy byly získány materiály nejlepší kvality. Jejich robustnost a dlouhá životnost jsou navrženy tak, aby vedly k úsporám díky minimální potřebě oprav a renovací.“
Podle tvrzení Foster + Partners přináší Bloomberg ve srovnání s typickou kancelářskou budovou vzhledem k ekologickým strategiím 73% úspory ve spotřebě vody a 35% úspory ve spotřebě energie a s tím spojených emisích CO2.

Český pohled
A jaké dojmy má z nové budovy komentátor Českého rozhlasu Jan Jůn, který pro Bloomberga v Londýně několik let pracoval? „Prohlížel jsem si se zájmem nové sídlo Bloomberga v Londýně zvenčí, neboť jako dílo moderní architektury je ta dvojbudova opravdu zdařilá. Navíc se zdá, že bude přínosem i pro korporátní image firmy, i když mám pochybnosti o pohodlí a dobrém pocitu zaměstnanců. Podobně jako ta stará budova na nedalekém Smith Square, kde jsem pár let pracoval, bude asi pro mnohé redaktory důvodem k ne právě pozitivním pocitům kvůli totální absenci jakéhokoli soukromí – s výjimkou toalet, kde redaktoři měli alespoň pár minut možnost se potkat bez dozoru nadřízených. Všem poschodím vévodila u výtahů obrovská akvária, která alespoň trochu tlumila tíseň z velkých prostor a nekonečných řad pracovních stolů ve stylu open plan, jeden vedle druhého, každý se dvěma monitory pro urychlení práce. Tak trochu orwellovská ,továrna na novinařinu’. Kolegové a kolegyně, většinou mnohem mladší, z toho měli podobné pocity. Podle toho, co je vidět – kromě té spirálové rampy vedoucí do pater – v novém hlavním sídle v Londýně – opět obrovské open plan prostory – mnoho soukromí nenabízí ani zde. Ale na vše si lze časem zvyknout, takže nezbývá než pochválit avantgardní architekturu a popřát ex-kolegům a kolegyním co nejpříjemnější práci a firmě mnoho úspěchů v oblasti korporátní image!“

Corniche
Mezi nejpůsobivější projekty Normana Fostera a jeho týmu v roce 2019 se řadí rezidenční development Corniche se třemi věžemi o 15 až 27 patrech na Albertově nábřeží v South Bank, téměř proti parlamentu. V těchto výškových budovách je 253 apartmánů, včetně sociálního bydlení pro seniory, kanceláře, restaurace, fitness studio pro rezidenty, bazén a lázně. Komplex přispívá k širší regeneraci rozvojové zóny Nine Elms mezi mosty Lambeth a Chelsea se 16 000 nových bytových jednotek, které se řadí mezi největší urbanistické projekty svého druhu v Evropě.
Balkony nabízejí úžasné výhledy na londýnské panoráma. Jejich lineárně zakřivené tvary jsou navíc zvýrazněny vysoce reflexními kovovými detaily, jejichž účelem je zachycovat sluneční svit. Restaurace a poklidné zahrady jsou od vozovky odděleny vodními prvky a pásy k sezení. Podle jedné informace „S kombinací pracovních prostor s novými veřejnými plochami, společenskými zařízeními a výjimečnými rezidencemi v dynamickém mixu aktivit oživí a transformuje nábřeží Temže v samém srdci města.“
Uvádíme zde jen dva příklady obdivuhodné tvorby Normana Fostera. „Architektura pojednává o sociální agendě,“ říká N. Foster. Architektura je pro něj vyjádřením hodnot, „vyrovnávacím aktem integrace a zároveň odpovědí na všechny potřeby daného projektu, materiální a měřitelné; stejně jako duchovní a nehmotné, subjektivní. Architektura je v podstatě o naplňování všech těchto hodnotových úsudků.“ Foster věří, že dobrý architekt by měl mít otevřenou mysl, chuť k usilovné práci, vůli ke zkoumání nových řešení a k překonávání hranic. Foster je obdivuhodný člověk s aristokratickou myslí.
Milan Kocourek

Sledujte nás

Copyright © 2018 WPremium event, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.