UBM Development Czechia je developerská společnost působící na českém trhu 27 let. Česká pobočka významného rakouského developera UBM Development AG se nebojí pustit do netradičních, rozsáhlých a složitých projektů.

S ředitelem společnosti Josefem Wiedermannem jsme hovořili o aktivitách společnosti.

Můžete představit společnost UBM a její působení na českém trhu?

Naším úplně prvním počinem byla rekonstrukce novobarokního paláce Darex na Václavském náměstí. Nyní se zabýváme především výstavbou rezidencí, dále kancelářských budov a hotelů. V Praze aktuálně máme v přípravě a realizaci celkem 650 bytových jednotek. Velkou výhodou je, že jsme schopni celý proces developmentu pokrýt svými silami, máme např. i vlastní zkušený tým architektů a stavebních inženýrů, kteří pracují pod vedením Helmuta Berghoefera pro většinu zemí, kde působíme.  Připravují všechny stupně projektové dokumentace – od studií až po návrhy interiéru.

Kde jinde v Evropě jste aktivní a v jakém směru?

Mimo Česko realizujeme projekty pro přední evropské metropole v Rakousku, Německu a Polsku. Strategicky se zaměřujeme na rezidenční a kancelářské projekty stejně – jako u nás. S více než 145 lety historie je UBM jediným poskytovatelem, který pokrývá vlastními zdroji celý proces developmentu od počátečního plánování až po marketing a prodej.

Které české projekty patří historicky k nejúspěšnějším?

Je těžké vybrat nejúspěšnější projekty, ale pokud bych měl hovořit např. o nejrozsáhlejším, je to bezesporu multifunkčním projekt Anděl City na pražském Smíchově, zahrnující 14 staveb v areálu bývalé továrny Tatra, které bylo vybudováno ve třech etapách a změnilo původní podobu smíchovského Anděla. Vybudovali jsme zde dva designové hotely Angelo a Andel´s, multikino CineStar (tehdy ještě Village Cinema) s podzemními garážemi o 436 parkovacích místech, pět kancelářských budov, kde sídlily např. české pobočky světoznámých gigantů, jako je Cetelem či Maersk. Celé dílo uzavřely dvě rezidenční budovy se 106 a 109 byty a apartmánový dům náležící k hotelu Andel´s. V této lokalitě se také nachází náš současný luxusní rezidenční projekt NEUGRAF, který je ve výstavbě. Jde o 177 apartmánů se společnou terasou na střeše jižního traktu a privátní wellness. Speciálním projektem byla také rekonstrukce historické budovy na hotel Le Palais a v současné době rekonstrukce Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí na Hotel Andaz Prague, nejvyšší řadu řetězce Hyatt Hotels. Je to rovněž zatím největší investice UBM v Česku.

Rozsáhlý rezidenční projekt vyrůstá na rozhraní Stodůlek a Řeporyjí. Kolik bytů zde plánujete postavit a v jakém časovém horizontu?

Arcus City je naše novinka v jihozápadní části města. Bude realizován ve třech etapách, v nichž vznikne celkem 284 bytových jednotek a 26 rodinných domů. V červnu jsme zahájili předprodej první etapy, která zahrnuje 100 jednotek a bude dokončena v roce 2023, další etapy budou následovat v relativně rychlém sledu. Druhou etapu uvedeme na trh již v průběhu příštího roku. V první fázi čistě bytové výstavby, nabízíme dvě kategorie – Komfort a Penthouse. Oba jsou v nadstandardní kvalitě všech použitých materiálů, od dřevěných oken a podlah až po kvalitní sanitu a obklady.

Co je pro Arcus City typické? Čím se liší od ostatních projektů v této lokalitě?

Arcus City, jak už svým názvem napovídá, vytvoří nový kompaktní celek velkého území, který zahrnuje bydlení v bytových a rodinných domech, komerční prostory a také novou autobusovou zastávku. Soubor těchto částí poskytne obyvatelům plný samostatný komfort, stejně jako rychlé spojení s metrem Stodůlky. Celý prostor také zahrnuje velké množství venkovních možností pro relax a sport doplněné novou výsadbou zeleně, nehledě na přímou návaznost skanzenu Řepora. Dalším podstatným rozdílem je kvalita standardů, o nichž jsem se již zmínil, a to nejen v bytových jednotkách samotných, ale i stavebních technologií, jako je třeba zesílení zdí pro lepší akustickou izolaci.

Počítáte s výstavbou občanské vybavenosti a komerčních prostor?

Komerční prostory se budou nacházet v samotném srdci projektu jako součást přízemí bytových domů, které patří do druhé etapy výstavby. Dotvoří tak pomyslné náměstí všech tří etap.

Neobáváte se nepříjemného hluku dopravy z Pražského okruhu?

Architektonický návrh je důmyslně zpracován do tvaru oblouku, budovy jsou tedy rozmístěné tak, že se uzavírají do sebe. Okna jsou orientována do vnitrobloku nebo s jižním a jihovýchodním výhledem na Řeporyje a Zbuzany. Hlavní ulice Jeremiášova a Poncarova tak zůstávají za zády jejich obyvatel.

Plánujete v tomto ohledu nějaká opatření?

Vedle samotného konceptu budov posílíme zelený pás k ulici Poncarova, který je již v tento moment částečně odděluje, a vzhledem k přirozenému zvlnění terénu, který je přímo u ulice vyšší o několik metrů, to považujeme za dostatečné.

AK