Digitální dvojče v praxi: BOKU ukazuje budoucnost výstavby

Když vstoupíte do nového knihovního a seminárního centra Univerzity přírodních zdrojů (BOKU) ve Vídni, okamžitě vás zaujme nejen příjemná atmosféra dřevěných konstrukcí, ale i promyšlená symbióza technologie a přírody.

Využití BIM v projektu BOKU Vídeň:

  • Vizualizace
  • Koordinace profesí
  • Kontrola postupu (projektování)
  • Zpracování studie a dokumentace pro stavební povolení
  • Odhad a výpočet nákladů
  • Kniha místností
  • Elektronické podání
  • Kontrola kolizí
  • Dílenská/montážní dokumentace
  • Zpracování prováděcí dokumentace
  • Výkaz výměr
  • Kontrola kvality založená na modelu
  • Dokumentace stavby

Profese podílející se na BIM: Projektové řízení, architektura, projekce TZB, stavební fyzika, statika, hrubá stavba

Budova Ilse Wallentin House, kterou jako generální projektant realizovala společnost DELTA Group ve spolupráci se SWAP Architekten, představuje průlomový projekt v oblasti udržitelné výstavby vzdělávacích institucí. „Spojení dřevostavby a BIM technologie nám umožnilo vytvořit skutečně výjimečný projekt,“ říká vedoucí tohoto projektu Rudolf Stürzlinger, jeden ze spolumajitelů DELTA AG, a pokračuje: „Díky integrovanému BIM modelu jsme mohli již od počátečních fází koordinovat všechny profese a optimalizovat návrh i následnou realizaci stavby.“

BIM model jako klíč k úspěchu

DELTA Group implementovala do projektu nejmodernější digitální postupy, které dalece přesahují běžné 3D modelování. „Už ve fázi soutěže jsme využili specializovaný software EVA pro optimální konfiguraci hmoty budovy ve vztahu k územnímu plánu. BIM model následně sloužil jako jednotná databáze informací pro všechny profese – od statiky přes TZB až po požárně bezpečnostní řešení,“ vysvětluje Rudolf Stürzlinger.

Společnosti podílející se na projektu:

  • Bundesimmobiliengesellschaft m.b.H (BIG) (investor)
  • ARGE-DELTA Group-SWAP Architekten (sdružení architektů)
  • Braun GmbH
  • Bollinger Grohmann ZT GmbH (statika)
  • IBO – Rakouský institut pro stavebnictví a ekologii GmbH
  • teamgmi Ingenieurbüro GmbH (TZB)
  • SIDE – Studio for Information Design GmbH (informační design)

Zajímavostí je využití BIM modelu pro přímou výrobu prefabrikovaných dřevěných prvků. „Ve spolupráci se Stora Enso Wood Products jsme implementovali inovativní systém finských senzorů Wiiste zabudovaných přímo v dřevěných konstrukcích. Tyto senzory nepřetržitě monitorují teplotu a vlhkost prvků při transportu i po zabudování do objektu,“ popisuje vedoucí projektu R. Stürzlinger. Data jsou zpracovávána pomocí Track & Trace Tool, což umožňuje průběžnou kontrolu kvality v reálném čase a včasnou reakci na případné odchylky.

„Pro kontrolu přesnosti realizace jsme minimálně dvakrát během výstavby provedli 3D skenování pomocí mračna bodů. Tato data byla následně porovnána s BIM modelem, což nám umožnilo okamžitě identifikovat případné odchylky a řešit je,“ dodává R. Stürzlinger. Paralelně vedená dokumentace včetně výkazů výměr a technických listů byla dynamicky propojena s centrálním modelem, což eliminovalo chyby vznikající při manuální koordinaci.

„Univerzitní budova BOKU byla dokončena již před pěti lety a již tenkrát náš tým DELTA implementoval do projektu nejmodernější digitální postupy. Centrální BIM model sloužil nejen pro projektování, ale i pro samotnou výrobu dřevěných konstrukčních prvků. Unikátní je také systém průběžného monitoringu pomocí zabudovaných senzorů, které sledují vlhkost a teplotu dřevěných konstrukcí od výroby až po dokončení stavby,“ potvrzuje Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR, a upřesňuje výhody: „BIM model se stal základním komunikačním nástrojem mezi všemi účastníky projektu – od investora přes projektanty až po dodavatele. Investor mohl v každé fázi projektu vidět a připomínkovat návrh ve virtuální realitě, což významně zrychlilo rozhodovací procesy.“

Přínosy BIM pro investora i provozovatele

BIM model přinesl značné výhody i pro investora – Spolkovou společnost pro nemovitosti (BIG). „Díky integrovanému přístupu jsme mohli průběžně kontrolovat náklady a optimalizovat časový harmonogram. Za 14 měsíců výstavby jsme například pomocí modelu vyřešili přes 800 kolizí ještě před jejich vznikem na stavbě,“ informuje Erik Štefanovič.

Při ohlédnutí zpět se po pěti letech fungování budovy jasně prokazuje, že BIM model je velmi užitečný nástroj i pro následný facility management. Veškeré informace o technologiích, materiálech a prvcích stavby jsou součástí digitálního dvojčete budovy, což významně zefektivňuje správu a údržbu objektu.

Moderní dřevostavby šetří čas i planetu

Čtyřpodlažní budova s užitnou plochou 3 000 m2 ukládá díky své dřevěné konstrukci přibližně 1 000 t CO2, což odpovídá účinku menšího lesa. Použití prefabrikovaných dřevěných elementů navíc umožnilo zkrátit dobu výstavby na pouhých 14 měsíců. „To je jeden z důkazů, že udržitelná výstavba může být nejen ekologická, ale i časově a ekonomicky velmi efektivní,“ zdůrazňuje E. Štefanovič.

Ocenění jako potvrzení kvality

Kvalitu projektu potvrzuje zisk prestižního ocenění Green & Blue Building Award a certifikace klimaaktiv Gold s téměř maximálním počtem bodů (965 z 1 000). „Tyto úspěchy dokazují, že spojení udržitelné výstavby a digitálních technologií je cestou k budoucnosti stavebnictví,“ uzavírá Štefanovič.

Budova nabízí kromě knihovny se 150 studijními místy také osm seminárních místností pro celkem 320 studentů a variabilní přednáškový sál pro 190 posluchačů. Velkoplošná prosklení a promyšlené dispozice vytvářejí příjemné prostředí pro studium a práci, zatímco chytrá řešení TZB zajišťují energetickou efektivitu provozu.

DELTA Group tímto projektem jasně demonstrovala, že role generálního projektanta v současném stavebnictví vyžaduje nejen technickou expertizu, ale i schopnost implementovat nejmodernější technologie a principy udržitelnosti do reálné praxe. Ilse Wallentin House se tak stává vzorem pro budoucí výstavbu vzdělávacích institucí nejen v Rakousku, ale i v celém středoevropském regionu.

BIM jako součást širší strategie digitalizace

Úspěšná realizace knihovního a seminárního centra BOKU není ojedinělým projektem. DELTA Group v současnosti disponuje týmem stovky BIM modelářů a dvacítky BIM specialistů včetně koordinátorů, kteří aktivně zavádějí digitální postupy do všech fází stavebních projektů. „Naše zkušenosti z projektu BOKU uplatňujeme i v dalších významných stavbách v Česku, jako je například Vltavská filharmonie v Praze, kde zajišťujeme BIM koordinaci a poradenství, nebo na v loňském roce dokončeném vývojovém centru pro společnost BMW Group v Sokolově,“ vysvětluje Erik Štefanovič, jednatel DELTA Group ČR, a dodává: „Digitalizace stavebnictví není jen o technologiích – je to proces, který vyžaduje především nový způsob myšlení a spolupráce. Proto kontinuálně rozvíjíme náš mezinárodní Revit standards a integrujeme nejnovější AI řešení pro optimalizaci projektů. S rostoucím důrazem na udržitelnou výstavbu a energetickou efektivitu budov se BIM stává klíčovým nástrojem pro dosažení těchto cílů. DELTA tak díky své mezinárodní expertize a komplexnímu přístupu k digitalizaci usiluje o formování lepší budoucnosti stavebnictví v celém středoevropském regionu.