Praha bude hostit GBCI Europe Circle 2025
Konference GBCI Europe Circle vznikla s cílem poskytnout komunitě LEED prostor pro společenské i profesní setkávání. Ta příští se bude už zanedlouho konat v Praze.
O významu akce a programu jsme hovořili s Kayem Killmannem, výkonným ředitelem GBCI Europe, Vesselou Valtchevou-McGee, ředitelkou GBCI Europe pro rozvoj trhu ve střední a východní Evropě, a Simonou Kalvoda, výkonnou ředitelkou České rady pro šetrné budovy (CZGBC)
Tolik evropských měst, tolik příležitostí… Proč byla pro GBCI Europe Circle 2025 zvolena právě Praha?
K.Killmann: Praha představuje dynamický průsečík tradice a transformace, což z ní činí ideální lokaci pro Circle 2025. Česká metropole je jedním z nejrychleji rostoucích trhů ve střední a východní Evropě a odráží rostoucí dynamiku regionu v oblasti realitního rozvoje, udržitelných iniciativ a investičních strategií orientovaných na ESG. Střední a východní Evropa se profiluje jako klíčová oblast růstu, kde se stále více prosazují inovativní principy udržitelného stavebnictví a kde existuje silná poptávka po osvědčených udržitelných řešeních.
Jakou roli hraje CZGBC na letošní konferenci a co toto partnerství přináší?
Killmann: CZGBC, která je hnací silou v rozvoji udržitelného stavebnictví v České republice, má v letošním ročníku GBCI Europe Circle klíčovou roli coby oficiální partner akce. Jejich vedení a hluboká znalost místního prostředí z nich pro GBCI činí silného mezinárodního partnera. Tím, že přivádíme Circle 2025 do Prahy, nejen poukazujeme na rostoucí význam střední a východní Evropy v oblasti udržitelnosti, ale také vyzdvihujeme sílu a význam našeho partnerství s CZGBC. Toto spojení odráží společný závazek urychlit zavádění standardů jako LEED a WELL – hodnoticích systémů, které se v České republice a širším regionu uplatňují čím dál více. Mnoho organizací zde navíc využívá nástroje jako GRESB k posílení ESG reportingu a zlepšení výkonnosti portfolia.
Valtcheva-McGee: Velmi si ceníme vztahů s organizacemi, jako je síť Rad pro šetrné budovy. CZGBC představuje místní leadership a komunitu, která sdílí naši misi poskytovat znalosti a nástroje pro udržitelnou Evropu. (…sdílí naši misi poskytovat znalosti… nerozumím tomu, nevím, jak je to myšleno…)
Kalvoda: Naší přidanou hodnotou je regionální vhled a propojení s tuzemskými odborníky v oblasti udržitelného stavebnictví. Zároveň to vnímáme jako skvělou příležitost zviditelnit příklady dobré praxe a posuny, ke kterým v oboru dochází.
Tři dny intenzivního a rozmanitého programu… Můžete přiblížit jeho koncept?
Killmann: GBCI Europe Circle 2025 nabídne dynamický třídenní program postavený na pilířích Propojit, Učit se a Objevovat. Akce začne třemi odbornými technickými workshopy zaměřenými na LEED v5 – půjde o vůbec první osobní setkání k nově představené verzi hodnoticího systému na světě. Následovat bude společenský večer v ikonické Pražské křižovatce, který poskytne jedinečné prostředí pro setkání s lídry z oboru. Hlavní den se bude konat v konferenčním centru Cubex – jednom z nejvíce udržitelných míst v Praze a budově s nejvyšší certifikací LEED. Účastníci se mohou těšit na cenné poznatky od předních osobností v oblasti udržitelného stavebnictví a ESG. Tématy budou například udržitelné finance a klimatická rizika, dekarbonizace v sektoru stavebních materiálů, udržitelný hotelový sektor ve střední a východní Evropě a role tržních inovací při zavádění revidované směrnice EU o energetické náročnosti budov (EPBD). Třetí den nabídne účastníkům možnost zažít Prahu v oblasti udržitelnosti na vlastní oči, a to při komentovaných prohlídkách výjimečných zelených budov.
Kalvoda: Závěrečný den konference spojíme s prohlídkou budov s certifikátem LEED. Právě příběhy konkrétních budov, které jsme do programu zahrnuli, skvěle ilustrují principy udržitelného stavebnictví a mají významnou roli při utváření architektonické budoucnosti města.
Kteří pozoruhodní řečníci letos vystoupí?
Killmann: Je nám ctí přivítat Petera Templetona, prezidenta a výkonného ředitele USGBC a GBCI, který v Praze pronese úvodní projev. Peter představí novou verzi LEED v5 – dosud nejambicióznější podobu systému. Jeho přednáška přiblíží vizi a cíle LEED v5 zaměřené na urychlení dekarbonizace, podporu ekologické obnovy a zlepšení kvality života prostřednictvím efektivních a na lidi orientovaných budov. Jeho účast podtrhuje globální význam této novinky i vedoucí roli Evropy v nové generaci udržitelného rozvoje v oblasti nemovitostí.
Valtcheva-McGee: O inspirativní řečníky nebude nouze. Například závěrečnou přednášku s názvem Od lineární k cirkulární ekonomice: Funguje ekonomika změny ve světě zmatku? přednese Harald Friedl, světově uznávaný odborník na cirkulární ekonomiku. Přivítáme odborníky z řad státní správy, financí, nemovitostí a hotelnictví, stejně jako přední výrobce stavebních materiálů – jak z České republiky, tak ze zahraničí.
Kalvoda: Na konferenci vystoupí i mnoho českých odborníků, především členů CZGBC. Jsme hrdí, že i v konkurenci s mezinárodními kapacitami přinášíme kvalitní obsah a příklady místní dobré praxe.
Na třetí den jsou plánovány prohlídky zajímavých budov. Co konkrétně uvidíme?
Kalvoda: K prohlídkám jsou vybrány velmi zajímavé projekty – Masaryčka od Penta Investments, Port 7 od Skanska, ale jsou pro nás důležité i rekonstrukce, které budou zastoupené Palácem Dunaj a hotelem Julius.
Tématem je „Od inovace k dopadu“. Kde vidíte největší mezeru mezi inovacemi a skutečným vlivem na dekarbonizaci stavebnictví?
Killmann: Téma se zaměřuje na překlenutí propasti mezi nejmodernějšími znalostmi a inovacemi a naléhavou potřebou urychlit dekarbonizaci stavebnictví. Jak vyvážit touhu po novinkách s odpovědností čelit reálným výzvám? Jak škálovat inovace, aby měly skutečný dopad? Prostřednictvím panelových diskusí a odborných prezentací se budeme snažit tyto otázky otevřít a rozvíjet.
Kalvoda: Překlenutí této propasti není jen tématem konference. Prolíná se i do aktivit a cílů pracovních skupin, které v rámci CZGBC fungují. Abychom dokázali přetavit inovativní postupy a moderní řešení do praxe, potřebujeme jít cestou pozitivní motivace včetně zapojení co největšího okruhu relevantních stakeholderů. Některé posuny musíme zároveň stimulovat změnou legislativního rámce, takže velký kus cesty máme ještě před sebou.
GBCI Circle Europe
Název „Circle“ znázorňuje nulu, přes niž prochází cesta k regeneračnímu zastavěnému prostředí, a představuje soustředěnou a jednotnou skupinu, jednoduchost, sílu a celistvost. Tento název tedy perfektně vystihuje cíl konference. První setkání v roce 2022 se konalo v Mnichově. Následující rok se konference přesunula do barcelonské nemocnice Hospital de Sant Pau, která je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Třetí ročník se uskutečnil v Aténách v Majáku SNF, moderní památce od Renza Piana. Pro letošní ročník jsme vybrali Prahu právě pro její bohatou architektonickou historii, která se promítá i do moderní výstavby.
Místo, kde se staví budoucnost
Konference GBCI Circle nabízí jedinečnou příležitost zapojit se do spolupráce se specializovanými odborníky na udržitelnost. Otevírá prostor sdílet poznatky, zkušenosti a příklady dobré praxe napříč komunitami v celé Evropě. Připojte se k nám a pojďme společně proměnit inovace v dopad. Letošní ročník se koná ve dnech 14. až 16. května v Praze.
https://gbcieuropecircle.com/circle-2025/c25-tickets/
Kay Killmann je ředitelem pro Evropu v GBCI, globální organizaci pro certifikaci udržitelnosti v oblasti nemovitostí. Má více než 20 let mezinárodních zkušeností jako architekt, konzultant a poradce v USA, Velké Británii a Německu. Je spoluzakladatelem Německé rady pro šetrné budovy (GGBA), kde se zasloužil o zavedení systému LEED v Německu a v celém DACH regionu (Německo, Rakousko, Švýcarsko). V roce 2017 vytvořil strukturu GBCI Europe jako součást globální sítě GBCI. Prosazuje udržitelné srovnávací metody a hodnocení výkonnosti v realitním sektoru s důrazem na digitalizaci a moderní technologie. Vystudoval architekturu na Vysoké škole aplikovaných věd v německých Cáchách.
Vessela Valtcheva-McGee má rozsáhlé zkušenosti v oblasti certifikace zelených budov a udržitelného rozvoje v praxi i v oblasti vzdělávání. Za více než 20 let získala praktické zkušenosti s mezinárodními certifikačními systémy, jako jsou LEED, BREEAM a EDGE, a zároveň disponuje hlubokými teoretickými znalostmi udržitelnosti, profesního vzdělávání, tvorby politik a leadershipu v oblasti udržitelného rozvoje. Vedle konzultací v oblasti certifikace nemovitostí a udržitelného rozvoje se Vessela aktivně podílela na vedení změn prostřednictvím mezinárodní sítě Green Building Council a spolupráce s multilaterálními rozvojovými bankami.
CZGBC.org, Foto: Archiv CZGBC