CASUA v době proměn
V závěru loňského roku oslavila CASUA 33 let své existence – mimochodem krásnou interaktivní výstavou ve svém sídle. Definitivně tak skončila epocha, kdy jsme byli společně s Alešem Poděbradem jednateli a majiteli. Každý s právem veta ve své profesi.
Re.Start Petynka – polyfunkční dům, Geosan Development
Do druhé etapy vývoje jsme vstoupili značně dynamicky. V lednu byli oznámeni potenciální nominanti na funkce budoucích jednatelů, kteří nejlépe prošli loňským přípravným programem nástupnictví pod vedením zkušených odborníků. Stali se jimi architekt Jan Kyznar (36) a stavební inženýr František Kubašta (34). Jsme rádi, že tradice spolupráce dvou hlavních profesí – architekta a stavebního inženýra – ve vedení společnosti potrvá i nadále a že náš majitel pan Jens Ulrich tento náš návrh potvrdil. Nové jednatele by měl jmenovat od roku 2026. Pro naše lidi a naše okolí to byl jasný signál, že počítáme s mladou generací a že vybudované hodnoty a principy CASUA chceme přenést do nové budoucnosti.
Zleva: Jan Kyznar, Oleg Haman, František Kubašta, Eva Le Peutrec, Aleš Poděbrad
Od 17. února posílila náš architektonický tým Eva Le Peutrec na pozici principal architect. Pro mnohé to bylo veliké překvapení. My věříme, že Eva zúročí v CASUA dvacetiletou profesionální zkušenost s navrhováním výškových staveb a řešením velkých urbanistických celků v Asii. Od jejího nástupu pracujeme na několika architektonických soutěžích, které chceme vyhrát. Naší filozofií je, že CASUA, to je Eva Le Peutrec a že Eva Le Peutrec je CASUA. Tím se CASUA stane ještě přitažlivější a ještě atraktivnější pro mladé architekty a absolventy.
V březnu jsme se s výše jmenovanými zúčastnili veletrhu MIPIM ve francouzském Cannes, kde tradičně vystavujeme se společenstvím Equator European Architects. Byla to první mezinárodní zkušenost nominantů na jednatele ve spolupráci s principal architect. Odnesli jsme si nejenom silnou emoci z přednášky Maria Draghiho v přeplněném festivalovém sále o budoucnosti Evropy, emoci z přednášky o AI v architektuře, ale také 36 kontaktů na potenciální klienty, a na těch teď intenzivně pracujeme.
Zároveň se v březnu uskutečnila zatím největší přestavba a stěhování v našich kancelářích Corso Court v Křižíkově uliciv Karlíně, kde budeme sídlit minimálně do roku 2030. Tam, kde jsme původně seděli s Alešem Poděbradem, vzniklo 16 nových pracovních míst a my jsme se posunuli doprostřed společně s novými potenciálními jednateli. Já sedím společně s Honzou Kyznarem a Aleš s Frantou Kubaštou, abychom si mohli předávat zkušenosti.
V dubnu představíme novou organizační strukturu CASUA. Nepůjde o žádnou radikální změnu, ale o pečlivě dopracované organizační schéma doplněné o marketing a HR. Každá pozice bude mít popsané odpovědnosti, cíle, náplně činnosti a kdo ji zastává. Na mnoha místech organigramu se stane, že mladší řídí starší a starší reportují mladším. To je velmi důležitý signál naší firemní kultury a našeho stylu. S tím souvisí neustálé profesní sebevzdělávání a poznávání nových trendů. Letos plánujeme odbornou exkurzi do Stockholmu se zaměřením na projektování s nulovou uhlíkovou stopou a na použití dřevěných konstrukcí v architektuře. Nezávisle na této exkurzi zorganizujeme návštěvy rozestavěných dřevěných bytových a kancelářských budov v Rakousku a Německu.
Budoucnost CASUA vychází ze skutečnosti, že nás vlastní mezinárodní uskupení projektových firem OBERMEYER. Aspirujeme být nejlepším projektantem ve střední a východní Evropě s architektonickým přesahem na Blízký východ. To je moje poselství pro absolventy stavebních fakult a fakult architektury.
Budu rád, když vás osloví připravovaná přednáška Evy Le Peutrec na ČVUT. Budu rád, když vás osloví naše firemní kultura, naše zkušenosti s BIM a naše schopnosti realizovat velké soubory a urbanistické celky. Budu rád, když zvednete „hozenou rukavici“. Pokud váháte, absolvujte u nás stáž.
Ing. arch. Oleg Haman
Foto: Archiv CASUA

Arcus City, UBM Development